Nakit Desteği talep edenler için ‘Pandemi Destek Paketi’ ile ilgili başvurular başladı. 2018 yılında Türkiye’de başlayan ekonomik sıkıntıların günümüzde artarak devam etmesi, birçok vatandaşı olumsuz şekilde etkilemeye devam etmektedir. Özellikle pandeminin başlaması ile vatandaşların yaşadıkları ekonomik sıkıntılar katlanarak yaşamı olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Türkiye de pandemi durumunu ağır şekilde yaşayan ülkeler arasında olduğu için, ülke ekonomisi bu durumdan büyük oranda etkilenmiştir. İş yerleri ve esnaf faaliyetlerinin durmasıyla beraber var olan işsizlik, giderek artış göstermiştir ve ekonomi gündeminin de düzeltilemez bir sorunu haline gelmiştir. Devlet bu sorunun hafifletilmesi ve de geçici bir çözüm üretebilmek adına işsizlik nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlara çeşitli ve farklı destek uygulamaları sunmaya devam etmektedir. ‘Pandemi Destek Paketi’ olarak verilen ekonomik destek paketleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile verilmektedir.

Pandemi sürecinin özellikle 2.çeyreği şeklinde tanımlanan yaz dönemi ile başlayan destek paketleri ve ödemeleri, vatandaşlara sunulmak üzere 3.defa çalışmaları yapıyor. Sunulan diğer iki paketteki gibi bu destek paketi de 1100 TL’lik bir yardımı içermektedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin doğrudan verdiği bu destek paketi için başvurular, diğer desteklerde E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Ancak destek paketleri için dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Bu durum, isteyen her vatandaşın destek paketine başvuru talebinde bulunamayacak olmasıdır. Destek paketine başvurmak isteyen ve başvuran vatandaşların başvuru ile ilgili detayları dikkatlice incelemesi gereklidir.

51790

Pandemi Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlara sunulan destek paketinden faydalanmak isteyenler, https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapıp arama kısmından pandemi sosyal destek başvuru formu bilgisini yazması gereklidir. Daha sonra gerekli belge ve bilgi iletimi işlemlerinin yapılması gereklidir. Destek paketi konusunda yetkili olan kişiler, destek paketi alabileceğinize dair uygunluk durumunuzu onaylamaları halinde E-devlet üzerinden ya da sms ile bilgilendirme yapılacaktır. Bu bilgilendirmeyi alan vatandaşlar vadesiz banka hesapları üzerinden 1100 TL ödemeyi alabilecektir. Destek bütçe parasını nakit para olarak almayı tercih eden vatandaşlar PTT şubelerine gidebilecek ve onay formunu göstererek bu parayı nakit olarak da alabileceklerdir.