Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamındaki destek miktarını 40 milyar TL’ ye çıkardığını açıkladı. Yeni sosyal yardım paketinin detayları merak konusu oldu. İşte detaylar...

Milyonlarca vatandaş Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hazırlamış olduğu destekleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda Bakan Derya Yanık’ ın yaptığı açıklama dikkat çekti. Bakan Yanık, aile destek programı kapsamında ayrılan bütçenin 40 milyar TL’ ye çıkarıldığını açıkladı. Vatandaşlar yeni sosyal yardım paketinin detaylarını araştırmaya başladı. Detaylar haberimizde.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Açıkladı!

Sosyal yardımlar genel müdürlüğü kapsamında Aile Destek Programı hazırlandı. Bu program kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere, Haziran 2022 – Mayıs 2023 tarihleri arasında maksimum bir yıl süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarı kapsamında belirlenen 4 farklı gelir aralığı için çeşitli yardım miktarları ile aylık dönemlerde desteklerin sağlanması amaçlanmıştır. 

İnsanlar bu destek programına başvuruyu iki şekilde gerçekleştirebiliyor. Bu kapsamda Aile Destek Programı başvuruları ya ikametgah adresine göre bulunduğu bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek ya da e- Devlet üzerinden yapabiliyor. Başvuru yapan kişinin şartları yerine getirmesi sonucunda destek programından faydalanabilecek. 
Peki bu aile destek programından kimler yararlanamaz şeklinde bir soru gelirse: 18 yaşından küçük, Türk vatandaşı olmaması, mavi kart sahibi olması, yerleşim adresinin yurt dışında bulunması, hanede kamu işçisi, memur, noter ya da muhtar olarak çalışan, yurt dışı borçlanan, özel sandıklar dahilinde olanlar ya da yurt dışında çalışan kişilerin başvuruları değerlendirilmeyecektir. 

Aile destek programlarına başvuru yapamayacak diğer kişiler öğrenci yurtlarında bulunan öğrencilerin, zorunlu askerlik görevini ifa eden, tutukevi ya da cezaevinde bulunan tutuklu ya da hükümlü olan ve yetiştirme yurdunda bulunan kişiler bulunmaktadır. Peki kimler başvurabilir? Başvuruyu gerçekleştirecek ailenin gelir seviyesi ve sosyoekonomik yapısının belirlenmesi açısından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bildirilecek ailelerden 3294 sayılı Kanun dahilinde olduğu tespit edilen kişiler aile destek programından faydalanabilecek. 

Aile Destek Programı 40 Milyar TL’ye Yükseldi

Aile destek programının genel çerçevesini anlatmaya çalıştık. Dolayısı ile bu programdan faydalanabilecek ailelerin şartları yerine getirmesi ile gerekli desteği alabileceği belirtildi. Haziran 2022 tarihinde başvuruların alınmaya başlandığı programda rakamların güncellendiğini ve desteğin genişletileceği Bakan Derya Yanık tarafından açıklandı. 

Aile Destek Programının genişletilmesi yönünde açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, desteğin 40 milyar TL’ ye çıkarıldığını ifade etti. Bakan Derya Yanık, “Kaynaklarımızın bütün toplum kesimlerinin yararına olacak şekilde dağıtılmasını her dönemde önceledik ve bu doğrultuda çalışıyoruz” ifadelerini kullanarak sosyal refah paylaşımını önde tuttu ve arz odaklı güçlü sosyal yardım sistemi kurduklarını vurguladı.

PTT üzerinden duyuru geldi! Emeklilere yeniden ek ödeme 80.000 TL oldu! Emeklilere ödemeler verilecek! PTT üzerinden duyuru geldi! Emeklilere yeniden ek ödeme 80.000 TL oldu! Emeklilere ödemeler verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile Destek Programının genişletilmesi ile ilgili olarak, “Küresel ekonomik dalgalanmalardan ihtiyaç sahibi ailelerimizi koruyabilmek için desteklerimizi sunmaya devam ediyoruz. Türkiye Aile Destek Programıyla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL - 600 TL olan destek tutarımızı 850 TL - 1.250 TL’ye yükseltiyoruz” dedi. 

Bakan Derya Yanık sözlerine “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” devam ederek sosyal yardımlardan yararlanan hanelerdeki çocuklara ilişkin ek desteklerin sağlanacağını da belirtti.