Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuğu okuyan ve ihtiyaç sahibi aileler için destek programı çalışmalarına devam ediyor. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak üzere bakanlık şartları yerine getiren çocuklu ailelere 2852 TL yardım desteğinde bulunacağını duyurdu.

Eğitim alanında fırsat eşitliğini sağlamak ev halkında okul öncesi ve sonrası eğitim zorunluluğu ihtiyacı olan çocukların okula devamlılığı, araç gereç ihtiyacı ve diğer çeşitli ihtiyaçların giderilmesi yönünde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek verilmektedir.

Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliğini sağlama üzere geniş kapsamlı, birçok vatandaşa sunulan destek programı belirleme sürecinin bitmesinin ardından Haziran ayında başlatılan ödemelerin 1 yıl boyunca devam edeceği 2023 Haziran ayında sonlanacağı belirtildi. Dünyada etkisini fazlasıyla hissettiren enflasyon krizi karşısında ailelere sağlanan birçok destek ödemelerine de artış yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal ve ekonomik destek hizmeti verme programlarında çalışmalarını hızlandırdı. Her ayın başında ya da ortasında düzenli olarak ödeme yapmaktadır. Bakanlık, 'sosyal yardım programları' başlığı altında barınmadan gıdaya, eğitimden sağlığa, yaşlı, engelli ve diğer tüm alanları ilgilendiren binlerce alanda şimdiye kadar 60 milyar liraya yakın hak sahiplerine ödeme yapıldı. 

Sosyal Ve Ekonomik Destek Programında Eğitim Desteği!

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal ve ekonomik destek hizmeti yardımlarını, ev halkının ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken, okula giden çocuklarının giderlerinde problem yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere belirli ölçüde yardım sağlıyor.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yardımda öncelikli aileler belirlendikten sonra okula devamlılığı artırmak üzere ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak güzel projelere öncü olacak, çocukları koruyup kollamak için ekonomik yardım ve destekleyici programlarda öncü kurum olma özelliğini sürdürüyor.

Bakanlık, ekonomik desteğe ihtiyaç duyan gençlerin bir süre desteklenerek toplumda ihtiyaçlı duruma düşmeden yaşamlarını sürdürmelerini hedeflemektedir. Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinde amaç, eğitim çağındaki öğrencilerin kendi kendine yeterli duruma gelmesini sağlamaktır.

SED Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aylık net geliri asgari ücretin belirli bir oranına ulaşmaması ve evdeki gelirin yoksulluk seviyesinde olan ailelere her ay düzenli bir şekilde eğitim alanında PTT tarafından 2.852 TL  destek ödemesi verilecek.

Bazı Başvuru şartları;

-Ailenin temel ihtiyaçlarını giderecek yeterlilikte geliri yoksulluk seviyesinde olan aileler,
-Hane halkı veya çalışan bireyin; olağanüstü doğal afet, hastalık veya kaza geçirmesi sonucunda kendisi ve yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar,
-Evde bakmakla yükümlü olduğu en az 1 çocuğun olması ve ailede çocuğun bakıcısı konumunda bir kişinin bulunması gibi çeşitli şartlar vardır.

SED Eğitim Yardımında Gerekli Belgeler!

-T.C. Kimlik Numarası beyanı,
-Gerektiğinde alınabilecek sağlık raporu, öğrenci belgesi,
-İş-Kur veya meslek kurslarına başvurulduğuna dair belge,
-Müracaat eden kişinin durumunu tespit amacıyla talep edilebilecek diğer belgeler,
-İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi  Müdürlükleri, muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri öğrenebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Başvuru yapan vatandaşların hakkında ekonomik anlamda gerçekten ihtiyaçlarını karşılayamadığı onaylananlar sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılabilecek.

Destek Programına Nereden Başvuru Yapılacak?

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bir dilekçe ile başvuru yapılarak, ön görüşme sonrası dosya açılır. İncelemelerin tamamlanmasının hemen ardından başvuru şartlarını sağlayan kişiler için gerekli işlemler başlatılarak öğretime devam eden her bir çocuk için PTT aracılığıyla 2852 TL ödeme yapılır.