2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücretin belirlenmesi için görüşmeler devam ediyor. 13 Aralık Pazartesi günü asgari ücret tespit Komisyonu 4. toplantısını gerçekleştirecek. Bu toplantının ardından da yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Peki 2022 Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret açıklandı mı?

Milyonlarca çalışanı ve ailesini yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri hala devam ediyor. 1 Aralık tarihinde başlayan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları 13 Aralık'ta sona erecek. Komisyon 13 Aralık'ta Yapacağı toplantıda uzlaşmaya varırsa Asgari ücretin o gün açıklanacağı tahmin ediliyor. Aslında işçi ve işveren Kesimi asgari ücret zammının enflasyon rakamlarının üzerinde olmasını istese de telaffuz ettikleri rakamları farklı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonucunda bu rakamların ortasında bir ücretin belirlenmesi ve uzlaşma sağlanması bekleniyor. Yani yeni asgari ücret 13 Aralık Pazartesi günü açıklanabilir.

ak-partili-isimden-kritik-asgari-ucret-aciklamasi-2022-asgari-ucret-ne-kadar-oldu-yeni-asgari-uc-2

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

2022 yılı asgari ücretin belirlenmesi için işçi ve işveren kesiminden farklı talepler var.  İşveren tarafı tüyü kim belirlediği enflasyon oranında asgari ücrete zam yapılmasını isterken işçi kesimi ise TÜİK rakamlarını baz almıyor. İşçi kesiminin talebi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen Yeniden değerleme oranında… Yüzde 36.2 oranında zammın altında bir zam kabul etmeyeceklerini söyleyen işçi kesimi Asgari ücretin 4000 TL olmasını istiyor. İşveren kesimi ise enflasyon oranları konusunda ısrarcı. Yüzde 21 zammı kafadan vereceklerini söyleyen TİSK başkanı Özgür Akkol, bunun üzerinde ne yapılabilir diye çalışmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2022 asgari ücret zammı görüşmeleri hala devam ediyor. 13 Aralık Pazartesi günü asgari ücret tespit Komisyonu bir görüşme daha gerçekleştirecek. Yapılacak olan görüşmede uzlaşma çıkması durumunda o gün asgari ücret zammının açıklanması bekleniyor. Ancak görüşmelerde uzlaşma sağlanamazsa hakem heyeti devreye girecek.