Akar'dan Biden'a "soykırım" tepkisi: Tarihî gerçekleri çarpıtıyor!

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları için "soykırım" ifadesini kullanarak yalnızca tarihî gerçekleri çarpıttığını söyledi. 

Güncel 26.04.2021 - 12:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları'nı yalnızca "büyük felaket" mi yoksa "soykırım" olarak mı nitelendirip nitelendirmeyeceği merak ediliyordu. Biden, 24 Nisan günü yaptığı açıklamada, söz konusu olaylar için "soykırım" ifadesini kullandı. Biden'ın bu hamlesine Türkiye'den tepki üstüne tepki geldi. O tepkilerden biri de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. 

"Kendi tarihinize bakın"

Akar, Biden'ın 1915 Olayları için "soykırım" ifadesini kullanarak yalnızca tarihî gerçekleri inkâr ettiğini ve söz konusu gerçekleri çarpıttığını ifade etti. Bu ifadeyi kullanan kişilerin ilk olarak kendi tarihlerine bakmaları gerektiğini aktaran Akar, yaşanmayan bir olayın yeniden yaşanmasının mümkün olamayacağını, bu nedenle söz konusu açıklamanın gerekçesinin de tamamen geçersiz olduğunu dile getirdi. Akar, 2020 senesinden önce "soykırım" ifadesinin kullanılmadığına dikkat çekerek, şimdi neden bu şekilde bir karar verildiğini sordu. Sağduyulu ABD (Amerika Birleşik Devletleri) halkının "soykırım" ifadesinin kullanılması konusunda ne düşündüğünü soran Akar, bu kararın Ermeni lobilerin yönlendirmesiyle verildiğini belirtti.

"Tarih bu şekilde tekrar yazılamaz"

Akar, 1915 Olayları'nın ahlâk ve akıl ile izah edilmesinin mümkün olamayacağını kaydederek, söz konusu kararın entelektüel namus açısından tamamen ibretlik olduğunu aktardı. Geçmişten düşmanlık yaratmanın ve herhangi bir karşıtlık meydana getirmenin kabul edilemeyeceğini belirten Akar, geçmişte yaşanan olayların hiçbir şekilde hesaplaşma aracı olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. Akar, söz konusu olayların siyasallaştırılmasının doğru olmadığını kaydederek, bu tarz bir ortamda Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiler başta olmak üzere bölgesel huzurun bozulacağını dile getirdi.

"Tarihçiler tartışmalı"

Bölgedeki barışın Ermeni diasporasının veya söz konusu diasporayı kendi menfaatleri adına kullanmak isteyen ülkelerin sorunu olmadığına dikkat çeken Akar, söz konusu sorunun Ermenistan ve Türkiye gibi bölge ülkelerine ait olduğunu ifade etti. 1915 Olayları'nın siyasetçiler tarafından değil, tarihçiler tarafından tartışılması gerektiğine dikkat çeken Akar, Türkiye'nin ABD (Amerika Birleşik Devletleri) gibi ülkelerden de aynı tutumu beklediğini söyledi. Akar, yine de ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yönetiminin kendi raporlarına aykırı bir şekilde davranarak Ermeni diasporası tarafından yapılan baskılara razı geldiğini ifade etti. 

"General Harbord Raporu'nu dikkate almadı"

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) General Harbord Raporu dâhil birçok belgeyi dikkate almadığını kaydeden Akar, Türklerin ve Ermenilerin uzun süre boyunca huzur ve güven içerisinde beraber yaşadıklarının Amerikan belgelerinde de görüldüğünü ancak Biden'ın böyle bir süreçte yaşanan olayları "soykırım" olarak nitelendirdiğini aktardı. Akar, bu durumun tamamen "cehalet" ve "gaflet" olduğuna dikkat çekerek, söz konusu yanlışın derhal düzeltilmesini istedi. 

General Harbord Raporu nedir?

General Harbord Raporu'nda Türklerin ve Ermenilerin, farklı devletlerin kışkırtmalarına maruz kalmadıkları zaman barış ve huzur içerisinde beraber yaşayabildikleri ifade edilmişti. Söz konusu raporda, 500 senedir Türklerin ve Ermenilerin aynı topraklarda yaşadıklarına dikkat çekilen raporda, söz konusu toplumların tamamen birbirlerine bağlı oldukları belirtilmişti. Ermenilerin katledildiklerine dair iddiaların yalan olduğuna dikkat çekilen rapor, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) yönetimine sunulmuştu. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Wilson, söz konusu raporun ardından Doğu Anadolu'da bir Ermeni devleti kurulmasına yönelik hayalini bir kenara bırakmıştı. Biden, yaptığı son açıklamayla kendi ülkesinin arşivlerinde yer alan bir belgeyi yalanlamış oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@