Akaryakıt ürünlerine gelen her zam vergi yükünü de artırırken, sonu gelmeyen ve neredeyse hergün tekrarlayan akaryakıt zamları herbir sektörü etkilediği için en önemli sorun haline geldi.

Sadece son "7 ayda" motorinde 1 lira 26 kuruş olan vergi yükünün 7 lira 9 kuruşa çıkarak yüzde 463 oranında artması artık dikkatlerden kaçamaz duruma geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt ürünlerinde zamların kesilmediği son 7 aylık dönemde gelen her zammın vergi yükünü de olağanüstü oranda arttırdığını yaptığı çalışmayla ortaya çıkarttı.

İktidarın son 7 ayda akaryakıttaki vergi yükünün neredeyse 6 kat artmasına sessiz kaldığına dikkat çekerek sorgulayan CHP’li Akın, “Akaryakıt ürünlerine zam fırtınası 2018 seçimlerinden önce hayata geçirilen eşel mobil sisteminin iflas etmesiyle başladı. Pompa fiyatları; eşel mobil sistemindeki ÖTV payının sıfırlanmasıyla Kasım 2021 tarihinden itibaren sürekli zamlandı. Aralık 2021 tarihinde 10 lirayı geçen benzin ve motorinin litre fiyatı; yükselen döviz kuru nedeniyle bugüne kadar sürekli artış göstererek 30 liraya dayandı. Akaryakıt fiyatlarını belirleyen brent petrol fiyatı Kasım 2021’den bu yana ortalama 80 dolardan bugün itibarıyla yaklaşık 125 dolar seviyesine çıkarak yüzde 54 oranında artarken; Türkiye’de pompa fiyatları benzinde yüzde 210, motorinde ise yüzde 238 oranında arttı.” dedi.

Akaryakıtta vergi arttı: Benzin ve motorine dev zam! - Mektup Gazetesi

“Zamların kesilmediği Kasım 2021 ile Haziran 2022 dönemini kapsayan dönemde vergi yükündeki artış pompa fiyatındaki artış oranını bile ikiye katladı. Son 7 aylık dönemde motorinde vergisiz artış oranı yüzde 193, benzinde artış oranı yüzde 190 olurken; vergi yükü ise neredeyse 6 kat arttı. Benzindeki vergi yükü 1 lira 30 kuruştan yüzde 490 oranında artarak 7 lira 67 kuruşa çıktı. Motorindeki vergi yükü ise 1 lira 26 kuruştan yüzde 463 oranında artarak 7 lira 9 kuruşa çıktı. Başka bir deyişle bugün motorin ve benzinden alınan vergi neredeyse 7 ay önce pompa fiyatlarına yaklaştı.” şeklinde sözlerine devam eden Akın dikkat çeken konu ile ilgili son olarak şunları söyledi;

Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü? Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü?

“Vatandaşı koruyacağız diye kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlandıran iktidar, akaryakıttan alınan vergi yükünün yüzde 490’a dayanmasına sessiz kalıyor. Akaryakıttaki fahiş zamların nedeni doğrudan saray iktidarıdır. Vatandaş zamlar nedeniyle kontak kapatmak zorunda kalırken, AK Parti iktidarı ise son vatandaşı adeta akaryakıt istasyonlarında haraca bağlamış gibi fahiş oranda vergi de tahsil ediyor. Kira artışına sınır koyan, derhal bu vergi artışına sınırlama getirmeli. 30 liraya dayanan akaryakıt fiyatlarında derhal vergi indirimi yapılmalı.”

Bu arada sosyal medyada ise akaryakıt zamlarına protesto talepleri ise artarak devam ediyor.