Son olarak gündeme öğrenci intiharları ile gelen Akdeniz Üniversitesi'nde daha önce de gündeme gelen kaset skandalı ilahiyata kadar sıçradı...

Akdeniz Üniversitesi'nde "seks karşılığı kadro" ardından şantaj da çıktı.

Üniversitedeki kaset skandalına ilişkin 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'gizli görüntü çekilmesi ve bu görüntülerin yayılması' suçlamasıyla 8 yıla kadar hapsi istenen eski personel daire başkanı H.G., için ayrıca 'şantaj' suçundan da yargılanacak.

FETÖ/PDY'nin Akdeniz Üniversitesi'nde yapılanmak için dönemin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin 2014 yılında genç bir kadınla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent kadrosuna kendi adamlarını yerleştirdiği iddia edilirken, 2015 yılında görüntülerin internet ortamına düşmesiyle ortaya çıkan olay sonrası Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) disiplin soruşturması başlatılmıştı.

Oda TV'nin gündeme taşıdığı haberde de anlatıldığı üzere süreç şu şekilde gelişti;

15 Aralık 2015 sabahı düzenlenen operasyonda, görüntülerde yer alan ve memur kadrosuna atanan S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Döner Sermaye İşletmesi Müdürü H.D. adlı kadın, AÜ Personel Daire Başkanı H.G. ve Ziraat Fakültesi Budama Bölümü'nde görevli S.D., görevleri başında gözaltına alınmış, şüpheliler, sorgularının ardından 'örgüt kurmak, örgüte üye olmak, şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verileri izinsiz alıp yaymak' suçlamasıyla adliyeye çıkarıldı. 4 şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ancak dava sürerken bu arada, YÖK'ün başlattığı soruşturma kapsamında eski rektör ile birlikte 4 sanık, memuriyet görevlerinden ihraç edilmiş ve YÖK Disiplin Kurulu'nun kararı, Danıştay'da onandıktan sonra ceza soruşturması için Antalya 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Yaşanan bu süreçte H.G., memuriyetten atılma işlemine karşı Antalya İdare Mahkemesi'ne açtığı davayı kaybetti ama istinaf mahkemesi ve Danıştay'a yapılan itirazlarla memuriyete geri döndü. Gerekçe olarak ise yargılamanın devam etmesi gösterildi.

Memuriyete geri döndükten sonra bir süre konservatuvarda görev alan H.G., son olarak ilahiyat fakültesi bünyesinde göreve başladı ancak Antalya 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava sürerken, aynı olayla ilgili eski rektör hakkında Antalya 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan rüşvet davasıyla bu dosya birleştirildi.

Bu arada ifadesine başvurulan M.B., H.G. ile turizm fakültesinde çalıştığı dönemde tanıştığını, üniversiteye bilişim üzerine malzeme alınacağı zaman sürekli görüştüklerini, H.G.'in kendisine ses ve görüntü kaydetme konusunda cihazlar hakkında birçok kez soru sorduğunu ve izah ettiğini anlattı.

M.B., H.G.'ye 5-6 adet webcam tarzı kamera verdiğini, 1 tanesinin kendi kendine kayıt yapma özelliği bulunduğunu söylerken H.G.'ye kameraları teslim ettiğinde, 'H. hanım evindeki bakıcısını takip etmek istiyor' dediğini söyledi ve H.G.'ye teslim ettiği bu kameralar için herhangi bir fatura kesmediğini, ücret almadığını, çünkü bunları vermesindeki sebebin üniversite ile sürekli iş yapması olduğunu aktardı.

M.B.'nin duruşmadaki ifadesinin üniversiteye gönderilmesinin ardından ise H.G. hakkında soruşturma açıldı ve soruşturma sonunda H.G., 22 Nisan'da ilahiyat fakültesindeki memuriyet görevinden açığa alındı.

ŞANTAJ SUÇU DA EKLENDİ

Antalya 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen beşinci duruşmada, H.G. hakkındaki iddianamedeki suçlamalara, şantaj da eklenirken iddianamede; sanıklardan S.D.'nin, “Bu olaylardan önce H.G.'nin odasında oturduğumuz sırada, H.G. sanık H.D.'ye, 'Hocayı kayda alalım, genel sekreter olursam hocanın kadınlara olan zaafının önüne geçer, durdururum, onu parmağımda oynatırım' dediğini duymuştum. YÖK soruşturması sırasında sanık H.D. bana, H.G.'nin kendisine görüntüleri çekmesini söylediğini, bunun için bilgisayar kasasına takılabilen bir kamera verdiğini, bu kamerayı bilgisayar kasasına kendisinin taktığını ve çektiğini söylemişti" ifadeleri yer aldı.

Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok! Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok!

Sonuç olarak 'Özel hayatın gizliliğini ihlal', 'gizli görüntü çekilmesi ve bu görüntülerin yayılması' suçlamasıyla 8 yıla kadar hapsi talep edilen H.G. hakkında istenen hapis cezası, 11 yıla çıktı.