Akdeniz'de facia! 100'den fazla insan öldü

Akdeniz'in orta bölümünde, içinde düzensiz göçmenlerin bulunduğu lastik botun bilinmeyen bir sebeple battığı ve olayda en az 100 göçmen insanın yaşamını yitirdiği belirtildi.

Dünya 23.04.2021 - 06:32 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Cenevre merkezli IOM'nin (Uluslararası Göç Örgütü) sosyal medya platformu Twitter'daki resmî hesabından yapılan bilgilendirme paylaşımında, Akdeniz'in orta kesiminde yaşanan deniz kazası olayında en az 100 göçmen insanın hayatını kaybettiğine dair rapor olduğu bilgisini geçti.

Uluslararası Göç Örgütü'nün paylaşımında, yaşanan son trajedi sebebiyle büyük üzüntü içinde olduklarını ve ülkelere Akdeniz genelinde arama-kurtarma faaliyetlerini yürütebilen gemilerini tekrar konuşlandırmaya davet ettiklerini bildirdi.

Akdeniz’de arama-kurtarma faaliyetlerine katılım sağlayan Fransız sivil toplum örgütü SOS Akdeniz ise yaptığı açıklamada, aramaların saatler sürdüğünü ve en büyük korkularının gerçek olduğunu belirterek, Ocean Viking mürettebatının, Trablus’un kuzeydoğusunda bulunan bir lastik botun enkazını gördüğünü, enkazı bulunan botun en az 130 kişi taşıdığını, zor durumda olduğuna dair raporun ise çarşamba sabahı geçildiğini kaydetti.

SOS Akdeniz sivil toplum kuruluşuna ait Ocean Viking adlı geminin kaza bölgesine varması sonrası olayın yaşandığı alanda en az 10 ceset bulunduğunu ve yaşayan kimseye rastlanmadığını belirtildi.

SOS Akdeniz sivil toplum örgütünün açıklamasında, enkazı bulunan botun dışında 2 botun da zor hâlde olduğu ile ilgili bilgi edindikleri, bölgede yürütülen arama-kurtarma operasyonunun herhangi bir devlet koordinasyonunda olmamasından ötürü çok zor koşullar altında yapıldığı bilgisini verdi.

SOS Akdeniz, 2021 yılının Ocak ayından bu tarafa Orta Akdeniz’de 350'nin üzerinde insanın hayatını kaybettiğini, bu son facianın bu rakamlara dâhil olmadığını bildirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@