Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nden her geçen gün bir skandal haberi gelirken son öğrenilen birgiler "Eyvah" dedirttirdi.

En son iş güvenliğine dikkat edilmediği ve alınan iş avanslarının iş harici harcamalar ile kullanıldığı skandalı sonrası Rusya tarafından sözleşme fesih talebinde bulunulduğu Akkuyu Nükleer Güç Santrali şimdi de Rusya'ya devredildi.

Akkuyu Nükleer AŞ, TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi ile sözleşme imzalandığını ve tüm işlerin TSM’ye devredileceğini duyurarak yaşanılanlara bir kez daha dikkat çekerken soruları da çoğalttı.

ŞİRKET TÜRK DENİLDİ AMA...

Erdoğan ve Putin'in, Soçi'deki görüşmesi sona erdi;

Şirkettin yaptığı açıklamada "Akkuyu Nükleer tarafından Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş, Türkiye’de tüzel kişiliği olan TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile sözleşme imzalanmıştır. Mevcut alt sözleşmeler kapsamında devam eden tüm işler, Ekim 2019’dan bu yana NGS inşaat projesinde yer alan ve yüksek teknoloji projelerini hayata geçirme deneyimine sahip olan TSM’ye devredilecektir.

Bu sözleşmelerle şantiyede işin devamlılığının ve kalitesinin sağlanmasının yanı sıra Akkuyu NGS için taahhüt edilen inşaat tarihlerine uyulması, işçilerin çalışma koşulları açısından haklarının korunması ve tüm taşeronların çalışanlarına maaşlarının zamanında ödenmesi de sağlanacaktır."

Bu arada açıklamada, her ne kadar işçilerin haklarının korunacağı söylensede çalışmak için inşaata gelen işçiler içeriye girememiş ve yaşanılan bu durum tutulan tutanaklarla resmi olarak kayda geçmişti ki feshedilen şirkette yaklaşık 20 binden fazla Türk işçinin akıbeti hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

TÜRK TOPRAKLARINDAKİ "NÜKLEER ENERJİ GÜÇ SANTRALİ" RUSLARA VERİLDİ! SÜREÇ İSE ÇOK İLGİNÇ...

Akkuyu Nükleer'de yeni sözleşme

İlginç süreçlerden geçen Nükleer Enerji Güç Santrali için CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de sosyal medya hesabından paylaştığı videoda "Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde işe gelen Türk işçilerin giriş kartları iptal edildi. Akkuyu Türklere yasak! Bilmeyenler için anlatayım: AKP, Akkuyu’yu tamamen Rusların kontrolüne verdi. İçeride artık ne olduğunu iktidar bilmiyor. Ruslar orayı adeta askeri üs yaptı." sözleri ile durumun vahametini anlattı.

Yazılı basında da "Akkuyu Nükleer Güç Santrali sözleşmesinden Türk görünümlü Rus firması TSM Enerji İnşaat çıktı" denilen ve Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatına ilişkin ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ederken ortaya da ilginç sorular çıktı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin en büyük hissedarı Rus devlet şirketi Rosatom, Türk ortakla kurulan anlaşmayı feshetmişti ki şimdi de yeni bir sözleşme imzaladı.

SADECE İKİ SORU SORULDU! CEVAP NE OLURSA OLSUN "SKANDAL" ÇIKTI

Ancak Rus şirketin yeni sözleşme imzaladığı şirketin Türk firması gibi göründüğü, ancak perde arkasında merkezinin Rusya, kurucularının ise Rus olduğu ortaya çıktı.

Akkuyu NGS’nin yüzde 75’ine sahip olan Rus devletine bağlı nükleer enerji şirketi Rosatom, Rus-Türk ortaklığı ile kurulan Titan-2 IC İçtaş A.Ş.'nin sözleşmeye aykırı davrandığı ve iş güvenliği sağlamadığı gerekçesiyle sözleşmesini feshetmişti ki nedenleri ise şöyleydi;

1- Alınan iş avansları başka yerlere harcanmıştı.

2- Ekipman tedariki dahi yapılmamış ve iş takvimi aksatılmıştı.

3- Her sene yaşanan işçi ölümleri de hatırlandığı üzere iş güvenliğine uyulmadığı saptanmıştı.

4-Usulsüz harcamalar ve alınan paraların başka bir yere gönderildiği saptanmıştı.

Şimdi ise bu tespitler ve gerekçeler ile sözleşme feshi yapan Rus devletine bağlı nükleer enerji şirketi Rosatom'ın hemen ardından yeni br sözleşme imzaladığı TSM Enerji İnşaat'ın da "Türk görünümlü" Rus firması çıkması sosyal medyada akıllara şu iki soruyu getirdi;

1- Rosatom'un sözleşme feshine gerekçe oluşturan "kusurlu" hareketler "gizli bir anlaşma" ile bilinçli olark mı yapıldı?

2- Türk yöneticiler "gerçekten" yıllardır hata yaparak oyuna mı geldiler?

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor