Yıllarca "borç verdik"sandığımız IMF'den para aldığımız ortaya çıktı. Ünlü Bakan Nebati'nin sözleri ve sonrası inkarı sosyal medyada yankılandı.

Kırdığı potlar ile ünlü Bakan Nebati'nin "Türkiye'ye IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildi" sözleri sonrası Türkiye'nin IMF'den 6,5 milyar dolar borç aldığına'' yönelik iddiayı yalanlayarak Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) borç aldığına ilişkin açıklamaların gerçek dışı olduğunu söyledi ve ortalık da karıştırdı.

Erdoğan'ın Gereğini Yaptığını Söylediği Ahmet Hakan Cevap Verdi! Önce "Şaka" Sonra "Vicdanımın Gereği" Dedi! Erdoğan'ın Gereğini Yaptığını Söylediği Ahmet Hakan Cevap Verdi! Önce "Şaka" Sonra "Vicdanımın Gereği" Dedi!

Nebati, IMF'nin üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR (Special Drawing Rights-Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağladığını belirten Nebati, SDR tahsisatlarının üye 190 ülkeye kota payları oranında yapıldığını söyleyerek iddiaları reddetmişti.

Bu kapsamda geçen yıl, ABD’ye 112,9 milyar dolar, Almanya’ya 36 milyar dolar, Güney Afrika’ya 4,15 milyar dolar tutarında rezerv imkanı sağlandığını ifade ederek, Türkiye’ye ise IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildiğini belirten Nebati'ye cevap Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski doktoru Turhan Çömez'den geldi.

Yaşanılan çelişkinin ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "IMF bizden milyarlarca dolar istedi, "verin" dedim." sözlerini ve her fırsatta "IMF'ye borç verecek duruma geldik" sözlerini yerle bir eden şu paylaşımı yaptı;

Erdoğan: IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi, biz verince vazgeçtiler -

"Nebati: “Türkiye’ye, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar $ tahsis edilmiştir. Yani kaşla göz arasında para almışsınız işte IMF’den. Niye kıvranıp duruyorsun inkar etmek için."