Akrabalık Dereceleri nelerdir? Birinci Dereceden, ikinci dereceden, üçüncü dereceden akraba kime denir? 1. Derece akrabalarımız kimlerdir? 2. derecen akrabalar kimler? 3. dereceden akrabalar kimler?

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Akrabalık Dereceleri nelerdir? Birinci Dereceden, ikinci dereceden, üçüncü dereceden akraba kime denir? 1. Derece akrabalarımız kimlerdir? 2. Derece akrabalarımız kimlerdir? 3. Dereceden akrabalarımız kimlerdir? Sizler için 1. 2. ve 3. dereceden akrabaları derledik. İşte Akraba ve bağlarımız.

Akrabalık Dereceleri! 1. 2. ve 3. Dereceden akraba nedir?

Türk toplumunda akrabalık ilişkileri çok önemli bir yer edinmektedir. Peki, akrabalık dereceleri neye göre belirlenmektedir? 1’inci dereceden akrabalar kimlerdir? 2’inci ve 3’üncü dereceden akrabalar kimlerden oluşmaktadır? İşte, akrabalık derecelerinin detayları…

Türk toplumunun yapısı gereğince aile ve akrabalık ilişkilerine önem verilmektedir. Akrabalık dereceleri sadece ilişkiler açısından değil; hukuksal olarak da kişilerin hayatlarını etkilemektedir. Toplumumuzdaki akrabalık kavramının önemine binaen derecelendirme noktasında önemli hatalar yapılmaktadır.

Örneğin: Dayı-Amca gibi yakın akrabalarımız 1. Dereceden akraba kategorisinde değerlendirilmektedir. Lakin, hukuksal açıdan 2. Dereceden akraba kabul edilmektedir.

En Kolay Akraba dereceleri!

1. Derece Akrabalarımız kimlerdir?

- Anne

- Baba

- Çocuklar

2. Derece Akrabalarımız kimlerdir?

Dede (Büyükbaba)

Nine (Büyükanne)

Torun

Kardeş

3. Derece Akrabalarımız kimlerdir?

Dayı

Amca

Teyze

Hala

YeğenMiras, velayet ve suç unsuru oluşturan konularda akrabalık dereceleri dikkate alınarak hareket edilmektedir.  Bu nedenle akrabalık derecelerinin doğru sınıflandırılması önem teşkil eder. Kişinin 1. Dereceden akrabaları yalnızca anne ve babasıdır. Evliyse çocukları da aynı kategoriye girmiş olur.

Kardeşler, 2. Dereceden akraba sınıfına girmektedir. Zira, kardeşlik ilişkisinde anne veya babanın farklı kişiler olması söz konusudur. 2. Dereceden akrabalar anneanne, babaanne, dede, kardeş ve torunlardan oluşmaktadır. Kan bağının sürdürülebilirliği esas alınarak akrabalık dereceleri belirlenmiştir.

3. Derece akrabalarsa dayı, amca, hala, teyze ve yeğenleri kapsamaktadır. Kuzenler ise 3. Derece akraba kategorisinde yer almaz. Onlar akrabalarımızın çocukları oldukları için 4. Derece de sınıflandırılır.  Akrabalık ilişkileri evlilik yoluyla da kurulmaktadır. Evlilikle edinilen akrabalar da ‘’kayın akraba’’ olarak değerlendirilmektedir.

Burada da 1., 2. ve 3. Dereceden akrabalıklar söz konusudur. Evlendiğiniz kişinin anne ve babası 1. Derece kayın akraba olarak sınıflandırılır. Akrabalık dereceleri üst ve alt nesil üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden kardeşler 2. Derece akrabalar olarak kabul edilmemektedir. Miras hukukuna göre 1. Dereceden akrabalar kişinin mirasının dörtte birine sahip olmaktadır.