Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına ilişkin siyasilerden birçok yanıt gelmeye başladı. Ortak basın toplantısı düzenleyen Babacan ile Akşener, Erdoğan'ın anayasa çağrısına ilişkin yanıtlar verdi. Siyasette kullanılan çirkin dil nedeniyle bir ayrışmanın yaşandığını aktaran Akşener, toplumsal uzlaşının önemine değindi. Akşener, Ali Babacan ile yaptıkları ortak çalışmalarda parlamenter sisteme geçiş konusunda benzer düşüncelere sahip olduklarını gördüklerini belirtti.


Akşener'den anayasa ve HDP sorusuna yanıt!


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği anayasa çalışmalarıyla ilgili herkesin farklı açıklamalar yaptığını kaydeden Akşener, ortada bir karışıklığın bulunduğunu belirtti. Sıfırdan anayasa yapmanın "ikinci cumhuriyet" anlamına geleceğini vurgulayan Akşener, ortalığa yeni bir yün yumağının atıldığını ve gündemin yine değiştirildiğini belirtti. Öte yandan birçok partiye görüşme talebini ileten HDP hakkında soru sorulan Akşener yanıt vermekten kaçındı ve henüz bu yönde bir davetin gelmediğini aktardı.

Babacan: "Mevcut anayasaya zaten uymuyorlar, onu bize bıraksınlar"


Anayasa çağrısıyla ilgili değerlendirme yapan Ali Babacan, iktidarın mevcut anayasaya bile uymadığını kaydetti. Yeni anayasa çalışması yapacaklarını söyleyenlerin Anayasa mahkemesi kararlarına dahi uymadıklarını bildiren Babacan, anayasanın defalarca çiğnendiğini vurguladı. Zaten uyulmayan anayasanın değiştirilmesinin de anlamsız olduğuna değinen Babacan, Türkiye'nin gerçek sorunlarına eğilmek zorunda olduklarını kaydetti. Ülkede hayat pahalılığının arttığını ve genç işsizlik oranlarının rekor seviyelere ulaştığını bildiren Babacan, zaten anayasaya uymayanların o konuyu kendilerine bırakmalarını ve gerçek sorunlara eğilmeleri gerektiğine işaret etti. Babacan, bunun da bir günde değiştirme oyunu olduğunu sözlerine ekledi.