İsveçli genç iklim aktivisti Grata Thunberg sosyal medya hesabından yaptığı ‘insanlığın yok edileceği’ paylaşımını sildi.

Ünlü iklim aktivisti Greta Thunberg, bundan 5 yıl önce sosyal medya hesabından yayımladığı ve 2023 yılına kadar dünyanın fosil yakıtlardan vazgeçilmediği takdirde iklim değişikliğinin ‘insanlığı yok edeceğine’ yönelik paylaşımını sildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü analisti Jack Posobiec, Greta Thunberg tarafından 2018 yılında 21 Haziran’da paylaşılan Tweet’i yeniden gündeme getirdi.

Ünlü iklim aktivistinin paylaşımlarından bir ekran görüntüsünü paylaşan Posobiec “Selam Greta! Bu paylaşımı neden sildin?” sorusunu sordu.

Greta Thunberg sildiği tweet de bir makaleye yer verip üzerinde şu notu paylaşmıştı “Üst düzey bir iklim bilimci, önümüzdeki 5 yıl ilçesinde fosil yakıt tüketmeyi bırakmaz isek iklim değişikliği insanlığı yok edeceği konusunda uyarıyor” paylaşımını yaptı.

Greta Thunberg ise sildiği tweeti neden sildiği henüz bilinmiyor, paylaşımda ise yayımlanan makalenin bulunduğu internet sitesi artık yayımda değil.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Greta Thunberg tarafından paylaşımın neden sildiği sorusuna cevap gelmeyince birçok Cumhuriyetçi aktivist konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sahtekar Olduğu İçin Tweeti Sildi

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Cumhuriyetçi aktivist Brigitte Gabriel, konu ile ilgili “Greta Thunberg, kendisinin bir sahtekar olduğu ortaya çıktığından dolayı bu tweeti sildi, tüm dünyanın bu durumu gördüğünden emin olun” paylaşımında bulundu.

Greta Thunberg bu paylaşım dışında daha önce de benzer öngörüleri içeren paylaşımlarda bulunmuştu. 2019 yılında Birleşmiş Milletler ’de yaptığı konuşmada Greta Thunberg 2030 yılına kadar karbon emisyonları en az yüzde 50 azaltılmaz ise ‘insan kontrolünün ötesinde geri dönüşü olmayan zincirleme reaksiyonların’ gerçekleştiği tezini savunmuştu.

2020 yılında ise Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan genç aktivist, ‘insanlığın fosil yakıtlardan tamamen vazgeçmek için 8 yılı olduğunu’ açıklamıştı.

Greta Thunberg Kimdir?

Tam adı Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg 3 Ocak 2003 doğumlu İsveç vatandaşıdır, 2018 yılından itibaren iklim değişikliği ile savaşmaya adayan eylemci iklim için okul grevi ile medyanın dikkatini çekmeye başlayan Greta o tarihten beri iklim aktivistliği yapmaya başladı. Kısa sürede medyanın da gündemine gelen eylem nedeni ile kısa sürede popüler oldu.