Son yapılan araştırma sonuçlarına göre artık sadece oy kaybı yaşadığı değil, "birinci parti" olma ayrıcalığını da kaybedeb AKP'nin 'cemevi' planını Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi duyurdu.

Türkiye'de iktidarı döneminde en son vatandaşın yaşadığı tarihi yoksullukla "hayatta kalma savaşı" verir duruma gelmesi ile ciddi bir seçmen kitlesi kaybeden AKP'nin cemevlerinin su ve elektrik giderlerinin ödenmesi ve dedelere maaş bağlanması da aralarında bir dizi adım atmaya hazırlandığını uzun süredir iddia edilirken, Abdulkadir Selvi'den bu iddiaları doğrulayacak bir yazı geldi.

AKP iktidarına yakınlığı ile de bilinen Selvi iktidarın cemevlerine 'hukuki bir statü' kazandırma yönünde çalışma başlattığını da aktarırken "Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanacağı, Cemevlerinde görevli Alevi dedelerine ve ayrıca bir başka görevliye maaş bağlanacağı, Cemevlerine tapuda özel bir imar lejantı verileceği" konusunda çalışmaların başladığını aktardı.

Aleviler, Ulus Devlet Ve Mustafa Kemal Atatürk

Kraliyette Unvanlar Alındı! "Monarşiyi Küçültmek İçin" Dendi Ama Kraliyet Karıştı! Sekiz Torundan Dördü Artık Unvansız! Kraliyette Unvanlar Alındı! "Monarşiyi Küçültmek İçin" Dendi Ama Kraliyet Karıştı! Sekiz Torundan Dördü Artık Unvansız!

Selvi'nin yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın çalışmasıyla cemevlerine "hukuki bir statü" kazandırılması amaçlandı aktarılırken, yaşanan ve yaşanacak olan bu durum, AKP'nin son dönemelerdeki göçmen politikaları ve artarda ifşa olan yolsuzluk dosyaları ile kaybettiği "milliyetçi ve milli görüşçü" seçmenin zararını "Alevi" seçmen ile telafi edilmeye çalışılması olarak değerlendirildi.

15 Temmuz darbe girişimi ve Aleviler - Sivil Sayfalar

Selvi'nin iddiasına göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi ve Cemevi Daire Başkanlığı ya da Alevi-Bektaşi ve Cemevi Başkanlığı gibi bir birim oluşturulup cemevlerinin oraya bağlanması planlanırken, ilgili düzenlemenin kasım-aralık aylarında Erdoğan tarafından açıklanarak yürürlüğe gireceğinin bekleniyor.