Geçiğimiz senenin yaraları sarılmadan ve yeniden orman yangınları başlarken "ödenek yetersizliği" ortaya çıktı.

Cumhuriyet'in yeni orman yangınları ile gündeme taşıdığı habere göre; Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yangınla mücadele için çıktığı ihaleler ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edildi ve Köyceğiz’de yangın söndürme havuzuna ödenek yetmedi. Marmaris’te su toplama çukuru ihalesinde, “ihale üzerinde kalan isteklinin sözleşme imzalamaması” nedeniyle havuz işi iptal edildi.

Fethiye, Köyceğiz, Dalaman ve Marmaris’te yangınla mücadele için ihalelere çıkılmış, yangının devam ettiği Marmaris’te bir adet su toplama kuyusu için 5 Mayıs’ta ihale yapılmıştı. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere Çetibeli Orman İşletme şefliğinde 1 adet su toplama çukuru (STÇ) yapımı işi ihalesi sonrasında teklif veren şirket sözleşme imzalamadı ve Kamu İhale Kurumu (KİK) açıklamasında ihalenin iptal nedenini "ihale üzerinde kalan isteklinin sözleşme imzalamaması” olarak belirtti.

KÖYCEĞİZ’DE ÖDENEK YETMEDİ

Köyceğiz’de ihalenin iptal edilmesinin nedeni ise havuz için ödenek yetmemesi olarak açıklandı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü Balcılar Orman İşletme Şefliği Bacılar mevkisinde yangın havuzu yapımı için nisan ayı sonunda ihaleye çıktı çünkü yangın havuzlarını yangın söndürme helikopterleri daha kısa mesafede yangınla mücadele için kullanıyor. Ancak ihale “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/ yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle” iptal edildi.

DALAMAN’DA İSE İHALEYE GİREN OLMADI

Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü, Narlı Orman İşletme Şefliği Narlı Toplu Koruma Ekip Binası ve Ortaca Orman İşletme Şefliği Şehit Hayati Ercedoğan Yangın İlk Müdahale Ekip Binası inşaatı için ihaleye çıktı. 30 Mayıs’ta ihale için kabul alan kurum, ihaleyi 16 Haziran’da gerçekleştirdi ancak burada da “ihaleye teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle” ihale iptal edildi.

Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!" Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!"


KAVAKLIDERE’DE ARAÇLARA ÖDENEK YETMEDİ

Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü de "2022 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere 1 Adet Sürücülü (sürücüsü 7/24 görevli) Treyler (Çekici + Lowbed) ile 1 Adet 4x4 Pikap’ın (Sürücüsüz Öncü Araç) 148 gün süreyle kiralama" ihalesine çıktı ancak yine bu ihale de 18 Mayıs’ta “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/ yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” nedeniyle iptal edildi.