Son olarak Sedat Peker'in ifşalarına konu olarak gündeme düşen Ali Fuat Taşkesenlioğlu günün en çok merak edileni oldu. Sermaye arttırımı yapmak isteyen iş adamlarından aldığı rüşvetlerle 180 milyon dolar sermaye yaptığı ve beş yıldızlı bir otelinin olduğunu iddia edilen Ali Fuat Taşkesenlioğlu kim...

Yakın geçmişin "saygın iş insanı" ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile restleşmesi sonrası "suç örgütü lideri" olan Sedat Peker yaptığı son açıklamalarda SPK Başkanının rüşvet almadan iş yapmadığını ve iş adamlarından aldığı rüşvetlerle 180 Milyon Dolar sermaye yaptığını, hatta bu para haricinde 5 tane otel aldığını söylemesi ile Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nu gündeme tekrar düşürdü.

SPK Başkanı olan abinin görevi bitti, boşanma geldi; 2.5 milyon doları nasıl vermiş?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Nisan 2022 tarihinde yani çok yakın bir geçmişte görev süresini doldurduğunu belirterek "1-17 Nisan 2018 tarihinde başlamış olduğum Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı görev süremi bugün itibariyle tamamlamış bulunuyorum. Geride bıraktığımız 4 yılda ekonomimizde sermaye piyasalarının payının artırılması, piyasalarımızın derinleştirilmesi, zenginleştirilmesi, yatırımcı haklarının gözetilmesi ve korunması için tüm gayretimizle çalışmanın verdiği iç huzuru taşıyorum. Bizleri bu göreve layık görerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamamıza vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, birlikte çalıştığımız tüm bakanlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Selam, dua ve saygılarımla." diyerek vedalaşmıştı ki bu durum yani 4 yıllık görevinin uzatılmaması Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "talimatı" denmişti.

Zehra Taşkesenlioğlu'nun boşanmak istediği Ünsal Ban'dan '2.5 milyon dolar' açıklaması - Son dakika haberleri – Sözcü

Sedat Peker'in son iddiaları ile bu veda zamanının da ayrıca dikkat çekmesi ile günün en çok merak edileni olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu oldu.

Peki Ali Fuat Taşkesenlioğlu Kimdir? Neler Yaptı?

SPK yeni başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu kimdir? İşte Halk Bankası Eski Genel Müdürü hakkında merak edilenler… - Son dakika haberleri – Sözcü

1964 yılında Erzurum'da doğan isim Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümünden 1985 yılında mezun oldu.

Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans bölümünde Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra aynı üniversitede İşletme Yönetimi Ana Bilim dalında doktora eğitimine devam etti.

İş hayatına 1988 yılında Yenidoğan Yayın Dağıtım Şirketi’nde başlayan isim 1988-1996 yılları arasında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’de Baş Uzman, 1996 yılı Ekim ayında göreve başladığı Asya Katılım Bankası A.Ş.’de sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Birim Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

30.03.2012 tarihinde ise T. Vakıflar Bankası T.A.O. Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen isim, T. Vakıflar Bankası T.A.O. Denetim Komitesi Üyeliği ve Başkanlığı ile birlikte Kredi Komitesi Yedek üyeliği, 20.04.2012 - 07.02.2014 tarihleri arasında Vakıf Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Vakıf Finans Factoring Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerini aynı anda yürütmesi ile dikkat çekti.

07.02.2014 - 08.06.2017 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlüğünün yanı sıra Şubat 2014 – Nisan 2018 tarihleri arasında Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Nisan 2015 – Haziran 2017 tarihlerinde Halk Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Ağustos 2016 – Ağustos 2017 tarihleri arasında da Halkbank Beograd A.D. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunan meşhur isim 17.04.2018 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu başkanı olarak atanmıştı.

Bu arada Ali Fuat Taşkesenlioğlu, boşanmalarına konu olan uçuk tazminat talebi ile gündeme düşen ve "yayın yasağı" ile dikkat çeken AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da aynı zamanda abisidir.

Boğaziçi Üniversitesine de Sayıştay Raporu Damga Vurdu! Sadece Bir Akademisyene 50 Bilgisayar Skandalı Gündemde! Boğaziçi Üniversitesine de Sayıştay Raporu Damga Vurdu! Sadece Bir Akademisyene 50 Bilgisayar Skandalı Gündemde!