2014 yılından beri çeşitli dizi ve reklam filmlerinde rol almaya devam etmektedir. Yeni jenerasyonun dikkat çeken isimlerinden biri olan Alina Boz genç yaşına rağmen bugüne kadar çok sayıda ses getiren dizi projesinde yer almıştır.

Sinem Ünsal Kıvanç Kılınç’ı Aldattı mı? Halit Özgür Sarı İçin Miydi Her Şey? Bir Set Aşkı Daha Yuva Yıktı! Sinem Ünsal Kıvanç Kılınç’ı Aldattı mı? Halit Özgür Sarı İçin Miydi Her Şey? Bir Set Aşkı Daha Yuva Yıktı!
2014 yılından beri çeşitli dizi ve reklam filmlerinde rol almaya devam etmektedir. Yeni jenerasyonun dikkat çeken isimlerinden biri olan Alina Boz genç yaşına rağmen bugüne kadar çok sayıda ses getiren dizi projesinde yer almıştır.

Alina Boz Nereli?


Alina Boz 14 Haziran 1998’te Rusya’da Dünyaya geldi. Annesi Rus olan oyuncunun babası ise Bulgaristan göçmeni Türk’tür. Alina Boz ilkokul yaşına kadar Rusya’da yaşarken, ailesinin işlerinden kaynaklı olarak Türkiye’ye gelmişlerdir. 7 yaşında Türkiye’ye geldikten sonra burada Türkçe öğrenerek ilkokula gitmiştir. Özel Gökjet Havacılık Lisesi Kabin hizmetleri bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin sonrasında ise üniversite eğitimini Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde yapmıştır. Oyunculuğa ilk adımını atmadan önce pek çok dergide çalışmıştır. Oyunculuk kariyerine ilk olarak başlaması ise 2013 yılındaki Cesur Hemşire dizisine denk gelir. Bu dizide Canan karakterine hayat vermiş olan oyuncu ilgili rolü nedeniyle kısa sürede dikkat çekmeyi başardı. Paramparça dizisinde ise seyircilerin karşısına Hazal karakteriyle çıkmıştır. 2016 yılına gelindiğinde Kaçma Birader filminde yardımcı oyuncu rolünde görev aldı.Bu yapımda ise Melis Kahvacı karakterini canlandırmıştır. Yine kısa bir süre sonra epey ses getiren Bölük filminde sevenlerinin karşısına çıkarken yine aynı yıl Sevda’nın Bahçesinde Defne karakterini oynadı. Oyuncu kısa süre içinde kendisini oyunculukta da kanıtlamaya devam etti. 2020 yılında Altın Kelebek Ödüllerinde Yıldızı parlayanlar dalında genç oyuncu ödülünü kazanmıştır. Ayrıca özel hayatı hakkında bilgi vermek gerekirse; oyuncunun 2015 yılında Burak Yörük’le ilişkisini başlamış olup 2017’de ayrıldıklarını 2018 yılında ise yeniden barıştıklarını duyurdular.


Alina Boz Kaç Yaşında?


Alina Boz 14 Haziran 1998 doğumlu olup 23 yaşındadır. Haziran ayında ise 24.yaşına girecektir. Ancak oyuncunun güncel yaşının günümüz itibariyle 23 olduğunu belirtmekte fayda var.

Alina Boz Dizileri


Alina Boz 2013 yılından itibaren 8 farklı dizi projesinde yer almıştır. Kimi dizi projelerinde yardımcı karakterlerde seyircilerin karşısına çıkarken, kimi projelerde ise başrol oyuncusu olarak görev almış durumdadır.

Alina Boz dizileri; Alina Boz ilk olarak 2013 ile 2014 yılları arasında ekranlara gelen Cesur Hemşire dizisinde rol aldı. Bu dizide Canan karakterine hayat vermiştir. Ancak oyuncunun diğer projelerine nazaran daha kısa soluklu bir iş olmuştur. 2014 ile 2017 yılları arasında ise Paramparça dizisinde Hazal karakterini canlandırdı. Drama türündeki bu dizinin senaryosunu Yıldız Tunç yazarken, yönetmenliğini ise Altan Dönmez ve Cevdet Mercan üstlenmiştir. Alina Boz bu yapımda Nurgül Yeşilçay, Leyla Tanlar, Ebru Özkan Saban, Erkan Petekkaya, Mine Tugay, Nursel Köse ve Ahu Yağtu gibi isimlere eşlik etti. 2017 yılına geldiğimizde ise oyuncu Sevda’nın Bahçesi adlı yapımda Defne karakterini oynamıştır. Vatanım Sensin’de Prenses Anastasia Romanova’yı canlandıran oyuncu bu yapımlarda kısa süreliğine yer aldı. Oyuncunun ilk başrol olarak bir yapımda rol alması ise Elimi Bırakma dizisine denk gelir. 2018 yılında yayınlanan bu dizide Azra Güneş Çelen karakterine hayat vermiştir. Dönemin sevilen yapımlarından biri olan bu dizi 2019 yılında ise final bölümüyle ekranlara gelmiş olan yapımlardan biri oldu. Alina Boz bundan sonra ise 2020 yapımı olan Aşk 101, 2021 yapımı olan Maraşlı ve yine aynı yılda ekranlarda seyircisiyle buluşan Aşk 102 yapımlarında rol aldı.