Alman Biontech Aşılarında Talep Azaldı! Çin Aşısı Sinovac'a Talep Çoğaldı!

Alman Biontech aşılarının yan etkileri nedeniyle halk Çin açısı Sinovac'a yöneldi. Peki hangi aşı daha etkili? Hangi Koronavirüs aşısı riskli?

Gündem 17.06.2021 - 17:35 18.06.2021 - 01:09 Ece Sahan

Koronavirüs aşıları Türkiye'ye geldi. İlk etapta 65 yaş ve üzerine Çin açısı Sinovac gelmiş ve 1 ve 2. doz aşılamalar yapılmıştı.

Gelişmiş ülkelerin kullandığı Alman aşısı Pfizer'in geliştirdiği Biontech aşısı da Türkiye'ye gelmiş ve yüzde 90 başarısı ve gelişmiş ülkelerde tecih edilmesi nedeniyle Türkiye'de de ilk etapta yoğun talep görümüştü. Ancak talepler düşüyor. 

Alman aşısı Biontech'in yan etkilerinin fazla olması halkı korkuttu. Biontech yapımında aşı olacaklara risk kabul etmiyoruz formu imzalatılması tartışma yaratırken güvensizlik olşuturdu. Üzerine Biontech aşılarının yan etkilerinin fazla olması aşı olanları tedirgin etti. 

Hastanelerden gelen bilgiler göre Biontech aşısı olanlar ağrı ve yan etkileri nedeniyle çocuklarına Çin aşısı Sinovic'i tercih ediyor. 

Biontech aşısında imzalatılan form ve yan etkiler ve aşı sonrası ağrı vatandaşları daha az yan etkisi ve bu nedenle riski de daha az olduğu düşünülen Çin tarafından geliştirilen Sinovac'a yöneltti.

Alman aşısı Biontech yapılmadan önce imzalatılan formlar için ise halk hala aydınlatılmadı. Vatandaşlar "hangi hastalıkları var, alerjileriniz neler" sorusunun yer aldığı formlar bakılmadığını dahi ve bu formların neden imzalatıldığını anlamadıklarını söyledi. Formda yer alan "Bu aşı ilaçlar kadar etkili değil, Koronavirüs'ten korumaz, oluşacak risklerden tabi tutulmaz" ifadelerinin aşı karşıtlarını tetikleyeceği düşünülüyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@