Almanya, ABD'den umutlu! O bölgeleri Rusya ve Türkiye'ye bırakamayız!

ABD ve Avrupa'nın bağlarını daha da sıkılaştırması gerektiğine değinen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dünya gündemine dair önemli mesajlar verdi. "Biden yönetimiyle ABD sahalara geri dönecek" Der Spiegel dergisine konuşan Bakan Maas, ABD'de 21 Ocak

Gündem 04.12.2020 - 17:46 04.05.2021 - 04:23 İlan35
ABD ve Avrupa'nın bağlarını daha da sıkılaştırması gerektiğine değinen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dünya gündemine dair önemli mesajlar verdi.

"Biden yönetimiyle ABD sahalara geri dönecek"


Der Spiegel dergisine konuşan Bakan Maas, ABD'de 21 Ocak'ta Joe Biden yönetiminin göreve geleceğini hatırlattı. Avrupa'ya sıcak bakmayan Donald Trump'tan sonra gelecek Biden yönetiminin birçok şeyi değiştirebileceğini belirtti. Maas, Trump sonrası ABD'nin uluslararası alana geri dönüşünün birçok değişime gebe olduğunu aktardı.


"Türkiye ve Rusya gibi otokratik devletlere..."


Maas, Suriye ve Libya gibi bölgelerde ABD'de sonrası oluşan güç boşluğunu Rusya ve Türkiye gibi ülkelerin doldurduğunu söyledi. İki ülkeyi eleştiren Maas, bu kritik bölgelerde böylesine otokratik yönetimlere güç kazandırmamaları gerektiğini kaydetti. Maas, ABD'nin bölgeye dönmesiyle beraber işbirliği içinde çalışacakları sözünü verdi.

"ABD, yeniden 'Dünya polisi' olamaz"


Dünyanın birçok bölgesinde NATO'nun yükünün Avrupa tarafından çekildiğini aktaran Maas, ABD ile masaya oturup bölgesel çıkarları konusunda görüşmeleri gerektiğini kaydetti. İran ve Çin'e karşı izlenecek politikaların ABD ile görüşüleceğini söyleyen Maas, Afganistan ve Irak'ın durumunu da hatırlattı. Maas, ABD'nin eskiden olduğu gibi "Dünya polisi" rolüne bürünemeyeceğini ve bunu umut etmenin yanlış olduğunu kaydetti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@