Son dönemde Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve rekor enflasyon oranları dünya basınında da değerlendirilirken en sert analiz Alman basınından geldi.

Almanya'nın en çok okunan gazeteleri Türkiye ile ilgili analiz yazılarını "Erdoğan, Türkiye’yi 19 yıl öncesine döndürdü" başlığı ile gündeme taşıdı.

Son dönemde Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, dünya basının da ilgisini çekerken Alman basını, Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeleri ve ekonomik durumu geniş boyutta mercek altına aldı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Türkiye’de Mayıs ayında yıllık enflasyon son 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 73,5 olurken yaşanılan durum yine dünya basınında da yankı buldu.

Seçimlerde Parmak Boyası Geri Gelecek mi? CHP Kanun Teklifi Verdi mi? Sosyal Medya "Parmak Boyası" İle Sallandı! Seçimlerde Parmak Boyası Geri Gelecek mi? CHP Kanun Teklifi Verdi mi? Sosyal Medya "Parmak Boyası" İle Sallandı!

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Die Welt, Türkiye’de yaşanan gelişmeleri ve ekonomik durumu analiz eden bir yazıyı Holger Zschäpitz , Daniel Eckert imzalı olarak yayınladı.

Analizde Türkiye’de enflasyonun rekor derecede artış göstermesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heterodoks (alışılmışın dışındaki) ekonomi politikaları sorumlu tutulurken, 19 yıl önce "yükselişi getirdi" denilen Erdoğan’ın şimdi de düşüşün en büyük sorumlusu olduğu vurgulandı...

Die Welt’in analiz yazısında, 90’larda da Türkiye’nin ekonomik olarak istikrarlı olmayan ve her tür krize açık bir ülke olarak görüldüğü hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın Kovid-19 testleri pozitif çıktı

"Resmi veriler" denilerek altı çizilen Die Welt’de yer alan analizde, “Resmi verilere göre mayıs ayında enflasyon 1998 yılından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 73,5’e ulaştı. Bunun Erdoğan’ı ilgilendirmemesi mümkün değil. Gelecek yıl yapılacak meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir terslikle karşılaşabilir. Muhalefet ise yirmi yılın ardından iktidarı otokratın elinden alma konusunda ellerine bir fırsat geçtiğine inanıyor. Erdoğan ise yeni heterodoks ekonomi politikasından geri adım atacağa benzemiyor" derken Erdoğan'ın "Gösterge faiz enflasyon dayatmasını tek kurtuluş reçetesi gibi önümüze getirenlerin bir kısmı zır cahil, bir kısmı ise alenen vatan hainidir" ifadeleri hatırlatıldı.

Bir diğer Almanya merkezli Süddeutsche Zeitung gazetesi de Türkiye’deki durumu analiz ettiği yazıda, Türkiye’deki yüksek enflasyonun birçok nedeni olduğu belirtilirken, “Birçok ekonomiste göre Merkez Bankası enflasyonla kararlı şekilde mücadelede etmiyor; uzmanlar bunun arkasında siyasi baskının olduğuna inanıyor.” denildi.

Tagesschau haber portalında da yine Türkiye ile ilgili bir analiz yazısı yer aldı ve yazıda, “Türkiye’de hayat pahalılığı giderek artıyor. Enerji ve benzin fiyatları ay başına göre ciddi biçimde arttı; Ekonomik sorunlar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerindeki baskı giderek artıyor. Yeni yapılan bir ankete göre AKP’nin oy oranı yüzde 30’un altına düştü. Gelecek yıl yapılması planlanan meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öne çekilebileceği konusundaki spekülasyonlar artıyor.” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan'ın saray merakı nereden geliyor?: 'Cumhuriyet ve saraylar ters orantılı'