Almanya Türklerin Ülkeye Girişine Kısıtlama Getirdi!

Almanya Türkiye'nin gri pasaport skandalı sonrası Türkler'in ülkelerine girişini kısıtladı!

Gündem 29.05.2021 - 11:12 29.05.2021 - 11:26 Ece Sahan

Almanya'dan Türkiye'ye kısıtlama! Gri pasaport skandalı sonrası Almanya, Türkler'den geliş nedeni ve giriş nedeni gerekliliği gösteren belge isteyin talimatını verdi!

Almanya, Gri ve Yeşil pasaporta da kısıtlama getirdi. Türkiye'nin Gri pasaport skandalı sonrası Almanya "Gri ve yeşil pasaportlu Türkler’den geliş nedeni ve giriş gerekliliğini gösteren belge isteyin" talimatı gönderdi ve vatandaşlarına "Mecburi olmadıkça Türkiye'ye gitmeyin" çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Yeşil, Gri ve Siyah" pasaportla vizesiz gelişlerin de artık denetleneceği, sınırlarda da ek belge istenileceği, özel pasaportla gelenlerin zaten geçerli mazereti olmadan alınmayacağı, vizesi olsa bile tüm pasaport sahiplerinin geçerli ziyaret nedenlerini önceden sunmaları gerektiği duyruldu.

Almanya'nın aldığı kararla sadece cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve milletvekillerinin kullandığı "Kırmızı pasaport"lular, vizesiz ve ek belge istenmeksizin Almanya'ya girebilecek.

Almanya Türk vatandaşlarına sadece ölüm, doğum, birinci dereceden yakın düğünü, fabrikada montaj, bakım ve tamir, Fuar düzenleyicileri, Aile birleşimi vizesi alanlar, acil tıbbi durumlar, TIR şoförleri, denizciler ve uluslar arası nakliyat yapanlar dışında vize randevusu vermeyecek.

Almanya yaptığı açıklamad ayrıca kendi vatandaşlarına Türkiye'ye gitmeyin uyarısında bulundu. Almanya "Türkiye'nin tamamına gereksiz turistik gezilere karşı uyarıyoruz. Türkiye, salgından ciddi derecede etkilendi. Sayılar azalsa da Türkiye yüksek enfeksiyon riskli ülke olarak konumlandırılmaya devam edilmektedir" dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@