Almanya’da gündem olan 20 yaşındaki Türk genci Emre 6 ayda 5.7 milyon euro dolandırması ile dünya medyasına da düştü.

Emekliye Müjde! Emekli Hesaplarınızı Kontrol Edin! 100.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek Emekliye Müjde! Emekli Hesaplarınızı Kontrol Edin! 100.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

Almanya, 6 ay içerisinde zimmetine 5.7 milyon euro (100 milyon TL) para geçiren 20 yaşındaki Türk genci Emre ile güne başladı. Hollywood filmlerine konu olması da gündeme gelen dolandırıcılık hikayesinin detayları ilk kez Alman basınında yer aldı.

Almanya'da daha önce de, geçtiğimiz yıl, çalıştığı para taşıma şirketinden 8.2 milyon euro (yaklaşık 145 milyon TL) çalan Yasemin Gündoğan dolandırıcılığı uzun süre konuşulmuştu.

Yine bir Türk gencinin dolandırıçılığı ile şok geçiren Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Bild, Türk genci Emre’nin pandemi döneminde ülkenin en büyük dolandırıcılık hikayelerinden birinin baş kahramanı olduğunu duyurdu.

Henüz 20 yaşında olan Emre C., ülkede Hollywood filmlerinden fırlama bir dolandırıcılık hikayesinin baş kahramanı oldu. Freiburg’da yaşayan Emre, müşterilerine gönderdiğini söylediği, ama hiç göndermediği corona testleri sayesinde tam 5.7 milyon euro kazanması ile gündeme düştü.

O dönem bilgi teknolojide (IT) stajyer olarak çalışan Emre’nin 492 bin corona testi için tam 5.7 milyon euro (100 milyon TL) topladığı belirlenirken babasının üç farklı test merkezi olduğunu söyleyen Türk genci, bu şekilde binlerce kişiyi dolandırmış oldu.

Olayın ortaya çıkmasının ardından dün, Emre, Freiburg Bölge Mahkemesi’nde verdiği savunmada “İlk olarak Almanya’nın Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Derneği’ne (KVBW) kayıt oldum. Bu, bir iki dakikamı aldı. Burada sadece testleri yaptığımı onaylamam gerekiyordu. Bende binlerce kişinin testini onayladım ve devlete gönderilmesini sağladım” dedi.

Emre, sahibi olduğu test merkezi olarak da en çok gittiği yerel barın adresini verdiğini söylerken mahkeme, Emre’nin Mart ve Haziran 2021 tarihleri arasında toplamda 492 bin test yaptırdığını söyleyerek 5.7 milyon euro kazandığını tespit etti.

Stajyer olarak ayda 800 euro (yaklaşık 14 bin TL) maaşla çalışan Emre’nin hesabına bir anda bu kadar yüklü bir para geçmesi banka çalışanları tarafından fark edildi ve banka çalışanları hemen polise haber verirken, Emre tutuklandı, zimmetine geçirdiği para ise iade edildi.