Altın fiyatları son durum son dakika gelişmeleri vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Altın fiyatları dün tarihi zirveyi görmüştü. Ancak bugün fiyatlar resmen çakıldı. Ülkelerin peş peşe faiz kararlarını duyulması ile birlikte altını sert hareketlerine devam ediyor. Altın piyasası son durum ve 20 Nisan 2022 altın fiyatları haberimizin devamında…

Ons altın fiyatları dün 1998.4 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Ancak bugün ülkelerin peş peşe faiz kararlarını açıklaması ve ardından FED’in alacağı faiz kararı tahminleri piyasaları etkiledi. Son 5 haftanın zirvesini gören altın fiyatları bu sabah saatlerinden itibaren düşüşe geçti. Ons altın fiyatı şu anda 1944 dolar seviyelerine kadar geriledi. Dün 941 lirayı gören gram altın fiyatları ise şu sıralar 917 liraya kadar düşmüş durumda. Çeyrek altın son kapanışı 1513 lira civarında yapmıştı Ancak bu sabah saatlerinden itibaren 1505 liraya gerileyerek işlem görmeye başladı. Altının tarihi yükselişine darbe vuran ise IMF tarafından yapılan açıklama oldu. Peki, altın fiyatları düşer mi yoksa yükselir mi? Altın fiyatları ne kadar olacak? Altın almak için doğru zaman ne zaman? İşte 20 Nisan 2022 güncel altın fiyatları ve altın yorumları…

20 Nisan 2022 güncel altın fiyatları yatırımcılar ve vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Altın, en güvenilir Liman olarak görülürken özellikle son dönemlerde yaşanan sert hareketler nedeniyle vatandaşlar endişeli. Uzmanlar ise Mayıs ayında FED faiz kararı sonucunda Altın fiyatlarının sert bir şekilde yükseleceğini düşünüyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta olumlu bir haber çıkmaması nedeniyle de Altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketi devam ediyor. Ancak bugün IMF’nin hazırladığı rapor Altın fiyatlarını altüst etti. Dün 941 lira seviyelerine kadar yükselen gram altın fiyatları bugün Tepetaklak oldu ve 917 liraya geri döndü.

Gözden kaçırmayın

Akbank duyurdu: SMS atanlara 30.000 TL ödeme geldi Akbank duyurdu: SMS atanlara 30.000 TL ödeme geldi

FED faiz kararı etkili olacak

Altın fiyatları için FED faiz kararı etkili olacak. ABD Enflasyon son 41 yılın zirvesine ulaştı. Ancak FED tarafından yapılan açıklamalarda enflasyon balonunun hızlı bir şekilde söndürülmesinin planlandığı görülüyor. Mayıs ayında faiz kararını açıklayacak olan FED 50 baz puan faiz artışı yapacak. Ancak Piyasalar sürprizi de bekliyor. Yani FED faiz kararı açıklandıktan sonra 50 baz puan faiz artışı değil de 100 baz puan faiz artışı da görülebilir.

Altın fiyatları ne olur?

Bir yandan savaşın devam etmesi bir yandan da ülkelerin sürekli astronomik enflasyon rakamları açıklaması ile birlikte altın fiyatları yukarı yönlü hareketine devam ediyor halk son zamanlarda altını enflasyona karşı koruma olarak görerek nakit parayı bırakıp altın almaya başlamıştı. Altın fiyatları tarihin en yüksek seviyelerine doğru ilerlemesini sürdürürken IMF tarafından açıklanan raporla birlikte gerilemeye başladı. IMF, açıkladığı raporda Ocak ayından bu yana küresel ekonominin giderek kötüleştiğini belirtirken Rusya'nın Ukrayna'ya olan saldırılarını sona erdirmesi gerektiğini savunuyor. Ancak bu sayede ekonomilerde bir toparlanma olabileceğini söyleyen IMF, gidişattan Tedirgin olduğunu dile getirdi. IMF tarafından yapılan bu açıklama sonrasında altın fiyatları bir anda gerilemeye başladı ve şu sıralar gram altın 917 lira civarında işlem görüyor.