Altın fiyatları hiç olmadığı kadar yükselişe geçiyor. Özellikle de son aylarda gram ve ONS altın dikkatleri üzerine çekti. 20 Kasım'da altın kaç TL'den alınıyor ve satılıyor?

Altın fiyat listesine dair başta uzmanlar olmak üzere pek çok değerlendirme yapılıyor. Altının gidişatı ve gram altın ile ONS altının bulunduğu konum tartışmalara açıldı. Dünya çapında yaşanan olaylar ve jeopolitik gelişmeler, altın piyasasını yakından etkiliyor. Son zamanlarda yaşanan İsrail-Filistin çatışması, altın fiyatlarında da hissedilen bir etki yarattı. Savaş öncesi 1808 dolar civarında seyreden ons altın, savaş sonrası 2008 dolar seviyesine ulaşarak önemli bir yükseliş gösterdi. Türkiye’de ise yılbaşında 1.115 TL civarında işlem gören gram altın, Kasım ayında rekor seviyelere ulaştı ve yıl sonuna dair tahminler de merak konusu oldu.

Gram Altın 2000 TL'yi Görecek mi?

Gelecek dönemde altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği, finans piyasalarının yakın takibinde. Kısa vadede 1.775 TL seviyesi gram altın için önemli bir destek noktası olarak görülüyor. Bu seviyenin aşılması halinde 1.824 TL ve 1.842 TL seviyelerinin görülme olasılığı artıyor. Orta vadede ise 2.000 TL seviyesinin hedeflendiği ve gram altının 1.842 TL üzerinde kalıcı bir seyir izlemesi durumunda bu hedefe ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor! Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor!

altın-7

ONS  Altın Yıl Sonu 2000 Dolar Tahmini!

Amerika Merkez Bankası'nın (FED) açıklamaları piyasaları etkiledi. FED'in Aralık ve Ocak aylarında olası 25 baz puanlık faiz indirimine işaret etmesiyle ons altın fiyatlarında bir düşüş eğilimi görüldü. Uzmanların açıklamalarına göre, ons altının 1900 dolar altına düşme ihtimali düşük. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse, orta ve uzun vadeli yatırımlar için alım fırsatları doğabileceği belirtiliyor. Yıl sonu tahminlerine göre, ons altının 2.000 dolar civarında olması ve dolar kuru ise 28,50 TL üzerinde seyretmesi bekleniyor. Merkez Bankası'nın beklenti anketlerini de göz önünde bulundurarak yapılan tahminler, doların güçlenme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.