Son günlerde dolar artarken gram altın fiyatlarında sert düşüş yaşandı. Yaşanan bu düşüşün nedeni altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor. İşte detaylar…

Son günlerde dolar artarken gram altın fiyatlarında sert düşüş yaşandı. Yaşanan bu düşüşün nedeni altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor. İşte detaylar…


Yeni yılda gram altın fiyatlarında rekor üstüne rekor kırılırken son günlerde sert bir düşüş yaşandı. Yaşanan düşüşün nedeni merak konusu oldu. Öte taraftan gram altın fiyatlarının bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği de merak ediliyor.

AnyConv.com__63ef101086b24a63dcf513bb


Altın Fiyatlarında Sert Düşüş!


Küresel piyasalarda ve ulusal piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda hayat pahalılığının da sürdüğünü ifade edebiliriz. Dolayısı ile vatandaşlar doğru yatırım aracına yatırım yapmak açısından piyasada yaşananları yakından takip ediyor. 


Altın yatırımcısı sene başından bu yana gram altın fiyatlarında yaşanan rekor fiyatlarının ardından tedirgin bir bekleyiş içerisinde bekliyordu. Genel olarak uzmanlar yıl içerisinde gram altın fiyatlarında rekor rakamlar görmeye devam edeceğimizi aynı zamanda da bazı dönemlerde düşebileceğini ifade ediyordu. Bu bağlamda küresel ve ulusal piyasalarda yaşanan gelişmeler yakından takip edilmelidir.


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ülkelerin ekonomilerini etkilemeye devam ediyor. Karşılıklı bağımlılık içerisinde olduğundan ülkeler yaşanan gelişmeleri yakından takip etmektedir. Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkelerin uygulamış olduğu politikalar ve aldıkları kararlar araştırılıp yatırım aracına olan etkisi hakkında bir ön bilgi oluşturulmalıdır. 

AnyConv.com__63ef101086b24a63dcf513bd


Altın Fiyatları Neden Düştü!


Yeni yıla rekor üstüne rekor kırarak giren gram altın fiyatları bir anda yaşanan düşüş ile altın yatırımcısını endişelendirdi.Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Direktörü Şükrü Cem Kaya gram altın ile ilgili olarak "ABD tarafında gelen datalara bağlı ABD 10 yıllık faizler yükseliş trendine girince risk iştahını ciddi anlamda törpüledi.

Altın yatırımcısı ise bu görüntüye bağlı 2022 Aralık ayında başlayan yükselen trend ile kazandıklarını cebine koymak istedi. Piyasalardaki iyimser hava Fed'in yüksek faiz politikasının devamına dönük açıklamalarına bağlı dağılmış oldu. Ons altında düşüş trendi devam ediyor. Teknik olarak 1830 destek seviyesini takip ediyoruz. Bu seviyenin kırılması düşüş trendin 1790 seviyelerine devamı anlamına gelecektir.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Gram altın ise mevcut görüntüye bağlı geri çekiliyor. Gram altın hem Ons altına hem de dolar TL'ye bağımlı olduğu için, dolar TL'de herhangi bir hareket olmamasına bağlı direk olarak ONS altına bağlı hareket ediyor. Son gelen datalar FED'in şahin duruşunun devamı ve beklenen 1 adet daha faiz artışının birden fazla olabileceği beklentisini güçlendirmiş görünüyor” ifadelerini kullandı.


Dinamik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Ayşin Erdem ise "Ons altın Fed Başkanı Powell’ın 2 Şubat tarihindeki faiz kararının ardından yapmış olduğu açıklamalarda mal piyasasında dezenflasyon sürecinin başladığına işaret etmesiyle 1959$ seviyesi test edildi. Bu seviyenin test edilmesinde Çin’in açılması da etkin rol oynadığını düşünüyoruz.

3 Şubat tarihinde takip ettiğimiz tarım dışı istihdam verisinin 185 bin olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 517 bin gelmesiyle ons altında düşüş süreci başlamış oldu. Söz konusu tarihler aralığında güçlü gelen perakende satışlar verisinin ve Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelenin 1 yıl sürebileceğine yönelik açıklamalarda ons altındaki düşüş trendinin devam etmesini sağladığı kanısındayız.

Bu durum tabi ki gram altın fiyatlanmalarında da etkili oldu. 1106 liraya kadar gerileyen gram altın fiyatlarında da ons altın fiyatlarına paralel bir düşüş takip ettik. Altın fiyatlarında görülen bu düşüş trendinin yavaşlayacağını ve ardından tekrar yükseliş trendine girebileceği görüşündeyiz. Altın fiyatlarında şu an baskı kuran 2 temel faktör olan güçlü tarım dışı istihdam ve perakende satışlar verisine baktığımızda ise bu düşüş trendinin kalıcılı olmadığını düşünüyoruz.

Fed’in 2 Şubat tarihindeki faiz kararının ardından yapmış olduğu açıklamalar arasında güçlü istihdam ile de resesyonun atlatılabileceği yönündeydi ve perakende satışlardaki bu sıçramanın dönemsel olduğu görüşündeyiz. Bu tabloda Fed’in faiz artırım hızında yavaşlayacağına yönelik görüşümüzü korumaktayız. Bu görüşümüz çerçevesinde de altın fiyatlarında görülen dip arayışının tamamladıktan sonra toparlanma görebiliriz" dedi.