Geçtiğimiz hafta ABD aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler gram altın fiyatlarına çevrilmişti. Haftaya yine rekor fiyat ile başlayan altın salı ve çarşamba günleri yavaş bir seyir ile devam ederken bugün yine rekor kırdı. Bakalım gram altın fiyatları nasıl bir seyir izleyecek. İşte detaylar…

Geçtiğimiz hafta ABD aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler gram altın fiyatlarına çevrilmişti. Haftaya yine rekor fiyat ile başlayan altın salı ve çarşamba günleri yavaş bir seyir ile devam ederken bugün yine rekor kırdı. Bakalım gram altın fiyatları nasıl bir seyir izleyecek. İşte detaylar…


Geçtiğimiz yılın son günlerinde başlayan gram altın fiyatındaki hareketlilik devam ediyor. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ile birlikte yatırım araçlarında etkilenmeler meydana geliyor. Bu bağlamda son zamanlarda ABD aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile gram altın fiyatlarındaki değişim merak konusu oldu. 

AnyConv.com__images (1)


Altın Fiyatlarında Tarihi Rekor!


Küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda ulusal ekonomiler de bu durumdan etkileniyor. Bu kapsamda ülkemizde de bundan kaynaklı yüksek enflasyon rakamlarının görüldüğünü ifade edebiliriz. 


2022 yılının son günlerinden bu yana gram altın fiyatlarında ciddi bir hareketlilik var. Bu hareketlilik ile ilgili olarak ekonomi uzmanları çeşitli yorumlar yaparken altın yatırımcısı endişeli bir şekilde bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş konu ile ilgili önemli yorumlarda bulundu.

Memiş, gram altının yükseliş trendi içinde olduğunu belirterek 2023 yılında gram altın fiyatları aşçısından tarihi rekor cümlesinin sıklıkla duyulacağı belirtildi. Bu bağlamda Memiş, 2023 yılında gram altın fiyatları için 1.250, 1.280, 1.350, 1.600 TL gibi rakamlarından işlem görüleceğini vurguladı. 

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!


Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcısının ABD enflasyon rakamlarını da yakından takip etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda Memiş, ““yüzde 6 buçuk civarında enflasyon rakamı bekliyoruz. Sürpriz yok. Bir önceki enflasyon 7,1 seviyesindeydi. Enflasyon rakamlarının gerilemesiyle birlikte emtia fiyatlarındaki hızlanma da ciddi anlamda hızlandı” dedi. Memiş, yıl içerisinde ons fiyatlarının 2450 dolar seviyelerinde olacağını belirterek yükseliş bakımından “gardınızı alın” uyarısında bulundu.

AnyConv.com__111-Vfv2_cover


Gram Altın Fiyatları Artmaya Devam Edecek Mi?


Altın yatırımcısının küresel piyasalarda yaşananları yakından takip etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta ABD aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile gözler gram altın fiyatlarına çevrilmişti. Bu bağlamda ABD enflasyon rakamları aylık ve yıllık bazda düşüş göstermesinden kaynaklı piyasalarda risk iştahının arttığını ve altın. Fiyatlarında sert hareketlerin yaşandığını ifade edebiliriz. 


ABD aralık ayı enflasyon rakamlarında yıllık enflasyon %6.5 seviyesine gerilirken, bu durumun ABD, FED faiz kararlarını da etkilemesi beklenmektedir. Bu bağlamda FED’ in faiz artış hızını yavaşlatacağı beklentisi olacağını ifade edebiliriz. FED en son toplantısında faizi 50 baz puan yükselterek %4.50 seviyesine çıkarmıştı. FED’ in 2023 yılı ilk toplantısı piyasalar tarafından dört gözle bekleniyor. Bu bağlamda FED’ in 1 Şubat 2023 tarihinde yapacağı ilk toplantıda politika faizini 25 baz puan arttırması bekleniyor. 


Yaşanan bu küresel gelişmelerin yanında yatırım araçları da olumlu ya da olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Ons altın fiyatlarına baktığımız zaman haftanın ilk gününde 1929 dolar seviyesinde işlem görerek tarihi bir rekor kırdı. Ancak ons altın Salı ve Çarşamba günü bir düşüş yaşandı. Haftanın son günü de ise ons altın 1.930 seviyesinde gram altın ise 1.180 TL’den işlem yapılıyor.  


Altın yatırımcısı her ne kadar bu hareketlilikten memnun olsa da aynı zamanda bir tedirginlikte yaşıyor. Yeni yılda yaşanan bu hareketliliğin nasıl seyir izleyeceği merak konusu oldu. ABD enflasyon kararları, FED faiz kararları, küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve Ukrayna – Rusya savaşı gibi gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekmektedir.