Son bir yıldaki artışıyla yatırımcıların büyük kar elde etmesine neden olan gram altın her geçen gün daha da eriyor. Yaklaşık 3 hafta önce 445 TL'den işlem gören gram altındaki düşüş sürüyor.

Son bir yıldaki artışıyla yatırımcıların büyük kar elde etmesine neden olan gram altın her geçen gün daha da eriyor. Yaklaşık 3 hafta önce 445 TL'den işlem gören gram altındaki düşüş sürüyor. Gram altının 398 lira civarına gerilemesinin ardından altındaki keskin düşüşün sebepleri de merak ediliyor. Altının düşüşünde pandemi döneminin bazı etkilerinin olabileceği düşünülüyor. Finans otoritesi olan Bank of America, altın fiyatlarındaki düşüşün nedenlerini açıkladı. Peki altın fiyatlarındaki düşüşün sebebi ne? Altının fiyatı neden düşüyor?


Altının fiyatı neden düşüyor?


ABD'nin önemli finans otoritelerinden olan Bank of America (BofA), altın fiyatlarındaki düşüşün nedenlerini açıkladı. Pandemi dönemi nedeniyle altına olan fiziksel talepte düşüşün meydana geldiği kaydedildi. Salgın döneminin ekonomik belirsizliğinden etkilenmek istemeyen insanların mücevher alımında tasarrufa gittiği ifade edildi. Öte yanda yatırımcıların da bu dönemde daha çok kripto paralara yöneldiği ve altın alımı konusnda isteksiz davrandığı belirtildi. Altın piyasasının temelinin Merkez Bankaları olduğunu kaydeden BofA, 2020 yılında merkez bankalarının altın alımının 2019'a göre yüzde 60 oranında azaldığını dile getirdi.


Çin ve Hindistan'ın mücevher şirketlerinden de açıklama geldi


Bank of Amerika'nın yaptığı açıklamalara toplam nüfusu 2,5 milyarı aşan Çin ve Hindistan'ın önemli mücevher şirketlerinden de destek geldi. Bu dev şirketlerin açıkladığı verilere göre pandemi döneminde mücevher alımında çok büyük oranda düşüş gözlendi. Altın satışında ciddi bir azalmanın görüldüğüne değinen BofA, ABD'nin hazine getirilerindeki yükselişin de bu durumun nedenleri arasında olduğunu bildirdi. Öte yandan Joe Biden'ın 1,9 milyar dolarlık destek paketi sunacağını açıklamasının da altın alımına negatif etkileri olacağı aktarıldı. BofA, bu düşüşe rağmen yılın ikinci yarısından sonra altın fiyatlarının yükseleceğinin ve yıl sonunda ons altın fiyatının 2 bin doları aşacağının tahmin edildiğini kaydetti.