2022 yılının son günlerinde gram altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ediyor. 30 Aralık Cuma tarihinde ons 1.819,5’ e çıkarken gram altın 1.101,14’ e çıktığını görüyoruz. Altın yatırımcısı altının yükselmeye devam edip etmeyeceğini merak ediyor. İşte detaylar…

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

2022 yılının son günlerinde gram altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ediyor. 30 Aralık Cuma tarihinde ons 1.819,5’ e çıkarken gram altın 1.101,14’ e çıktığını görüyoruz. Altın yatırımcısı altının yükselmeye devam edip etmeyeceğini merak ediyor. İşte detaylar…


2023 yılına hareketli bir piyasa ile giren gram altın fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği merak konusu oldu. Son günlerde tarihi. Rekor kıran gram altın fiyatlarının yükselişi merak konusu oldu. Altın en çok tercih edilen yatırım aracı olduğundan dolayı vatandaşlar yakından takip etmeye devam ediyor. Bakalım altın artmaya devam edecek mi uzmanlar bu konuda neler söylemiş. 

Ekran Resmi 2022-12-30 21.42.23


Altın Rekora Koşuyor!


2023 yılına çok az kalmışken gram altın fiyatlarında ciddi bir hareketlilik yaşandı. 2022 yılının son günlerinde yaşanan bu hareketliliğin devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. Altındaki her yükselişin bundan sonra tarihi bir rekor olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısı ile gram altın ve ons altın fiyatlarını vatandaşlar yakından takip etmeye devam ediyor.


2019 yılında dünya genelinde yayılan korona virüs birçok canın ölmesine neden oldu. Bu bağlamda hem insan sağlığı açısından önemli sonuçlar doğuran pandemi aynı zamanda ekonomik olarak da birçok olumsuzluk doğurdu. Tedarik zincirinde kopmaların yaşandığı kapanma günlerinde daha sonra ciddi ekonomik problemler yaşandı.

Küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele sürerken aynı zamanda Rusya’ nın başka küçük askeri bir müdahale dediği ve sonrasında güçlü bir direniş ile karşılaştığı Ukrayna’ yı işgal etmesi ile ekonomik krizin daha da derinleştiğini ifade edebiliriz. Burada Avrupa’ nın en büyük enerji tedarikçisi olan Rusya’ nın Ukrayna’ ya saldırması Avrupa’ da enerji krizinin çıkmasına neden oldu. 


Hem küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon hem Rusya- Ukrayna savaşı piyasaları oldukça olumsuz etkilemiştir. Bu bağlamda Avrupa Rusya’ ya ekonomik yaptırımlar uygulamış ve bu yaptırımların ardından Rusya’ da Avrupa’ nın kuzey akım enerji hattında kesintiye gitti. Dolayısı ile Avrupa’ da enerji fiyatlarında da yükselme yaşandı. Rusya burada güvenli tedarikçi profiline de zarar verdi diyebiliriz. Böylesi bir hareketli ortamda piyasalarda da hareketliliğe sebep oldu. Dolayısı ile hem altın hem dolar hem de diğer yatırım araçlarında dalgalanmalar yaşandı.

Ekran Resmi 2022-12-30 21.42.36


Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek Mi?


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere değinmeye çalıştık. Dolayısı ile piyasalardaki hareketliliğin asıl kökeninde nelerin olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Bu bağlamda vatandaşlar yatırım yaptıkları araçlarda nasıl bir değişimin yaşanacağını merak ediyor. Ayrıca uzmanların bu konudaki görüşleri de önem arz ediyor.

Para ve altın uzmanı İslam Mmemiş yıl sonuna kadar gram altın fiyatlarının 1200 TL’ yi göreceğini söylemişti. Ancak bugüne baktığımız zaman hem yıl sonu hem de bu kadar artmadığını görüyoruz. Dolayısı ile bazı durumlarda uzmanların da yanlış öngörüde bulunduğunu da ifade edebiliriz. Bazı durumlarda oluşacak tahminlerden bahsetmek doğru sonuçlara götürmeyeceği gayet normal olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 


30 Aralık 2022 tarihli bugünde ons 1.820,2 gram altın ise 1.102,89 dan işlem gördüğünü ifade edebiliriz. Altındaki her artı şu saatten sonra tarihi bir rekor anlamına geldiği için altın yatırımcısı grafiğin ne yönde ilerleyeceğini merak ediyor. Küresel piyasalarda yaşanan hareketlilik gram altın ve dolarda da etkisini gösteriyor. Yeni yıla yüksek rakamlarla giren altının bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceğini zaman içerisinde göreceğiz. Bu bağlamda altın yatırımcısı küresel piyasalarda neler yaşandığını da yakından takip etmelidir.