Son zamanların rekorunu kıran gram altın fiyatları merak konusu oldu. Bu bağlamda gram altın fiyatı 1100 TL’yi aşarak tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Altın yatırımcısı gram altın fiyatlarının artıp artmayacağını merak ediyor. İşte detaylar…

Gram altın hareketlilik ile rekor kırdı. Bu bağlamda gram altın tarihte ilk defa 1100 TL seviyesini aştı. Altın yatırımcı bu artışın ardından gram altın fiyatlarında nasıl bir değişiklik olacak araştırmaya başladı. Gram altında tekrardan tarihi bir zirvenin yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu. Bu bağlamda çeşitli ekonomi uzmanları da yorumlarda bulundu. 

Altın Yatırımcıları Dikkat!

Geçtiğimiz dönem gram altın fiyatları hızlı bir yükselişten sonra durağan bir pozisyondan tekrardan yükselişe geçti. Son günlerde yeniden bir hareketlilik yaşayan gram altın fiyatlarında tarihi rekor geldi. Bir önceki gram altın rekoru 1093 TL olan altının yeni rekoru 1100 TL’ ye çıktı. Böylelikle gram altın tarihin en yüksek seviyesini yakalamış oldu. 

Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti! Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti!

Hızla artan gram altın fiyatlarının ardından altın yatırımcısı merakla alın fiyatının daha da artıp artmayacağını merak ediyor. Küresel piyasalarda yaşanan hareketliliğin gram altın fiyatlarını etkilediğini de ifade edebiliriz. Dolayısı ile dünya piyasasında neler yaşandığı da yakından takip edilmeli. Bu bağlamda ABD, Avrupa, Çin ve diğer gelişmiş ülkelerde yaşanan ekonomik olaylar iyi analiz edilmeli. Çünkü bu ülkeler küresel ekonomiye yön veren güçlerdir. 

Altın Fiyatları Artacak Mı?

Gram altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik altın yatırımcısını heyecanlandırdı. Son zamanlarda tarihi rekor kıran gram altın fiyatlarının nasıl şekil alacağı yönünde açıklamalar uzmanlar tarafından gelmeye başlandı. Bu bağlamda Para ve altın uzmanı İslam Memiş de önemli açıklamalarda bulundu.

Altın uzmanı İslam Memiş, “Altın ve gümüş 2022'de manipüle edildi, değerinin altında kaldı, en az 6 ay bekleyebiliyorsan altın ve gümüş tarafında paranı değerlendirebilirsin. Dolar değer kazandığı zaman gram altın ve gram gümüş zaten yükseliyor. Buna onslar da dahil olduğunda çarpı iki. 2023 yılının tamamı çok belirsiz olacağından dolayı, kaos yılı olacağından dolayı yine riskleri bölmekte fayda var. Sepet kültürünü 2023'te devam ettiriyoruz. Çok karmaşık bir yıl olacak. Çünkü çok belirsiz. Burada kısa vadede alım satım yapmak isteyenler maalesef batacak. Bunda yapacak bir şey yok” ifadelerini kullandı. 

Yılbaşı’nın yaklaştığı bugünlerde asgari ücrete gelen zammın ardından ülkemizde birçok ürüne zam yapılırken gram altın fiyatlarında da hareketlilik yaşandı. Bu bağlamda yaşanan altın yatırımcısı yeni yılda nasıl bir hareketliliğin yaşanacağını da araştırıyor. Yeni yıla rekor kırarak girecek gram altın fiyatları ile ilgili olarak Kapalıçarşı esnafı Günay Güneş önemli söylemlerde bulundu. Güneş, “Bu ani çıkışlar yeni yılda olmayacağını altının kontrollü bir şekilde yükseleceğini bekliyoruz. Altının yükselmesi vitrin kuyumculuğuna zarar veriyor. Çünkü esnaf, ürünü satarak değil de işçiliğinden kazanıyor. Vatandaş ise altını artık yatırım aracı olarak görüyor. Altının yükselmesi ve düşmesi küresel bir olay.O yüzden olumsuz bir durum olmadığı sürece altının yukarı yönlü devam edecektir. Yeni yılın ilk çeyreğinde gram altın bin 110-120 TL bandında olacaktır. İki ve üçüncü çeyrekte ise yeni rekorlar göreceğiz. Yeni yılda rekorlar göreceğiz. Altının şu anki her yukarı yönlü hareketi yeni rekor demektir. Geçtiğimiz sene altın ani yükseldi ve ani düşüş yaşadı. Yeni yılda bu şekilde bir düşüş ya da yükseliş beklemiyoruz. Özellikle vatandaşların has altında diğer ziynet altınlarından daha büyük bir talebi var. Gram altın şu anda bin 98 TL, çeyrek altın, bin 790 TL, yarım altın 3 bin 580 TL, cumhuriyet altını ise 7 bin 360 TL’ den satılıyor” dedi.