Altın Yatırımcılarını Korkutan Açıklama! Altın Fiyatları Düşecek mi Yükselecek mi Belli Oldu

Eskiden veri varlığını sürdüren altın günümüzde de en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri. Altın yatırımcıları da vatandaşlar için açıkladı. Ünlü analistten hem tarih hem de dikkat çekici bir.

Ekonomi 16.06.2021 - 11:25 16.06.2021 - 11:26 Berkay Keskin

Altını olan ya da altın almaya hazırlanan vatandaşlarımız dikkatine! Bu tarihte altın fiyatlarında büyük değişiklik bekleniyor… Ayrıntılar ise haberimizde. 

Altın yine çakıldı!

16 Haziran tarihinde altın yine çakıldı. Dün 500 TL seviyelerinde 515 çıkan altın yine 509 TL düştü ancak Altın ile ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

Altın için piyasa uzmanlarından yorumlar gelmeye devam ediyor. Bir analist altının 2 bin dolara ulaşmasını beklediğini açıkladı. Başka bir piyasa uzmanı ise gözler Amerikan Birleşik Devlet irini Merkez Bankası’nın alacağı kararda dedi. 

OANDA kıdemli analistti Edward Moya altın fiyatları için kritik açıklamalar da bulundu. Moya altın için 1950 dolar bandının kaçınılmaz olduğunu, altının eninde sonunda 2 bin doları göreceğini belirtti. Analist tarih olarak da yaz aylarını gösterdi. 

2020 yılının başında düşüş trendine girmiş olan altın fiyatları enflasyonun küresel çapta artması, güvensiz yatırım ortamı ve Covid-19 salgını derken yukarı yönde artışa geçmişti. Birçok küçük ya da büyük ölçekli yatırımcılar altına güvenli liman olarak sığınmış zararda etmemişlerdi! Altın yatırımcısına oldukça kazançlı bir yıl yaşattı. Mart ayında 1676 dolar ons altının gramı şubat ayında 394 liraya kadar düşmüştü. Sonrasında ise yükseliş trendi tekrardan geldi. Enflasyondan korunmanın yolu olarak görülen altın fiyatları haziran ayında 1916 doları test etti. Gram altınsa 538 liraya kadar yükseldi. Şu günlerde ise Amerika Birleşik Devletleri’nden gelecek açıklamalar altın için kritik bir rol oynuyor. Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz açıklamaları altınının da yönünü belirleyecek. 

Piyasaların gözü Amerikan enflasyon verileri ve Merkez Bankası’nın kararına kitlenmiş durumda. Amerika’da enflasyon verileri beklenen üstüne çıkınca altın fiyatları başta olmak üzere piyasalarda karşılıklıya neden olmuştu. Ons altın enflasyon verileri sonrasında yükselmişti. 

OANDA analisti Moya ise konuyla ilgili açıklamasında, FED gelen yüksek enflasyon rakamlarına rağmen destekleyici olmaya devam edecek diyor. Fakat ilerideki günlerde biraz daha az güvercin bir merkez bankasının olacağına ve konvansiyonel tartışmaların başlayacağını ifade etti. 

POWELL PİYASALARI DESTEKLEMİŞTİ     

Enflasyon verilerinin yüksek gelmesiyle FED faiz artışına gitmesi daha da kuvvetlenmişti. Fakat Başkan Powell piyasaları gevşek para tutumunun devam edeceği yönünde destekleyici ifadeler de bulundu.
Moya ise bu durumun altın yatırımcısında baskı oluşturduğunu ve kısa vade de satış baskısı kurduğunu öne sürdü. Moya’ya göre ise FED para politikasını sıkılaştıran son merkez bankalarından biri olacak ve bu durumda altının ons başına yaz aylarında 1950 doların üstüne çıkması için yeterli olacak. 
Moya altın piyasasında bir duygunluk olduğunu fakat yazın bu durumun değişeceğini ifade etti. Moya aynı zamanda önümüzdeki ayın altın için dalgalı bir zaman dilimi olacağını da ifade etti. 

ALTINDA YUKARI YÖNDE SEYİR 

Dolar kurundaki hareketten de etkilenen altında yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Son zamanlarda ons altındaki artışla değerlenen gram altın fiyatları bugün 513 liradan işlem görmekte. Çeyrek altın ise 844 liradan alıcı buluyor. Altının ons fiyatı ise 1 bin 865 dolar bandında. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@