2022 yılının son günlerinde gram altın tarihi zirveye koşarak rekor kırdı. Bu konuda altın yatırımcısı yaşanan hareketliliği merak edip bu yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Uzmanlar bu konuda neler söylüyor. İşte detaylar…

2022 yılının son günlerinde gram altın tarihi zirveye koşarak rekor kırdı. Bu konuda altın yatırımcısı yaşanan hareketliliği merak edip bu yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Uzmanlar bu konuda neler söylüyor. İşte detaylar…


Yeni yıla girmeden gram altın fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşandı. 1.100 TL’ nin üzerine çıkan gram altının daha da yükselip yükselmeyeceği merak konusu oldu. Bu bağlamda altın yatırımcısı merakla araştırmaya başladı. Bu bağlamda altının yükselip yükselmeyeceği konusunda uzmanlar açıklamalarda bulundu. 

639c0badc8c3732598bff40e


Altın Yükselmeye Devam Edecek Mi?


2022 yılı ekonomik olarak oldukça hareketli geçen bir yıl oldu. Gerek küresel piyasalarda gerekse de ülkemizde yüksek enflasyon ile mücadele devam etti. Bu doğrultuda da piyasalarda ve yatırım araçlarında ciddi hareketlilik yaşandı. 2023 yılında neler yaşanacağı merak konusu oldu. Özellikle yatırımcılar açısından iyi analiz yapılması gerekmektedir.


2022 yılındaki yüksek enflasyon rakamlarına ve ekonomik krizin yaşanmasına etki eden birçok sebep var. Bunların başında 2019 yılında dünya genelinde yayılan ve birçok insanın ölmesine sebep olan korona virüs salgınının olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi ile birlikte ülkeler günlerce kapandı. Sınırda kontroller arttı. Üretim azaldı çünkü insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Tabi bu da tedarik zincirinde ciddi kopuşlara neden oldu. Dolayısı ile küresel piyasalara yansıdı. 


Pandeminin ardında dünyada yaşanan bir diğer önemli olay da Rusya’ nın Ukrayna’ yı işgal etmiş olması oldu. Her ne kadar Rusya buna başta sınırlı askeri müdahale dese de karşısında güçlü bir Ukrayna ordusu ve ülkenin lideri Zelenskiy ile karşı karşıya kaldı. Ukrayna başkanı savaş boyunca ülkesini terk etmeyip en ön cephede savaşarak büyük ilgi topladı. Ancak bu savaş küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizi biraz daha derinleştirdiğini ifade edebiliriz.

Avrupa’ ya giden enerjide ciddi kesilmeler yaşandı. Dolayısı ile dünyanın en büyük sanayisine sahip ve üretimini yapan ülkelere enerjini daha yüksek fiyatlarla satılması ve enerji krizinin çıkması piyasaları olumsuz etkiledi.


Avrupa burada alternatif enerji tedarikçilerine ve alternatif enerji kaynaklarına yönelerek Rusya’ dan kendi enerji ihtiyacını karşılama oranını azaltma yönünde hedefler koydu. Bu bağlamda AB’ nin yayımladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile hem ekonomik hem de sosyal bir dönüşüme atılan hedefleri sağlama ayrıca küresel liderlik rolü elde etmek açısından AB için oldukça önem arz ediyor. 

images-21


Uzmanlar Ne Diyor?


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere değindik. Bu kapsamda 2023 yılında neler olacağı merak konusu oldu. Ayrıca böylesi hareketli bir piyasada gram altın fiyatlarının nasıl yönde seyir izleyeceği merak konusu oldu. Uzmanlar konu ile ilgili gerekli açıklamaları yapmaya devam ediyor.


Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş gram altın fiyatları ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, “Yatırımcısının da bildiği gibi bu yıl ki gram altın beklentim 1450 lira seviyesindeydi. Tabi ki teknik ve mantıken bu rakamları bekliyoruz. Ancak Merkez Bankaları'nın koordinelı bir şekilde baskılama süreci ile birlikte teknik ve mantık olarak piyasada bir şey oluşmadı. Hatta dolar karşısındaki hiçbir enstrümanda teknik işlemedi.

Dolar karşısında ki her şey ciddi baskı altında kaldı ama bu gram altın fiyatında tekrar 1450 lira rakamlarının görülmeyeceğini ifade etmiyor. Ons altın yine 2023 yılında 2 bin dolar seviyesi üzerinde rakamlar 2 bin 200 dolar, 2 bin 300 dolar seviyelerini görecek. Gram altın TL fiyatında 1.450 lira rakamları yine beklemeye devam edeceğim. 1105 lira seviyesine kadar bugün yükselmişti hatta dün 1150 lira seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı gram altın TL fiyatı. Ama o beklediğimiz seviyelere çok uzak seviyelerindeyiz.

Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak! Evde bakım maaşı alanlara ikramiye! 3’de 2’sine yatacak!

Yıllık olarak getiriye baktığımızda yatırımcısı uzun vadeli bir yatırımcı gramında 330 lira kazanmış oldu. Bu da iyi bir getiri sağlamış oldu. Ama yılın ilk ayı itibari ile özellikle ocak ayından itibaren yukarı yönlü bir hareketlilik beklentisi olduğu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.