Altında adeta kriz yaratan solandırıcılık kuyumcuları bile şaşkına çevirdi...

Görünüşüyle gerçeğini aratmayan sahte altınlar, kuyumcuları bile şaşkına çevirirken personelin de yanıldığını belirttiler.

Kuyumcu esnaflarından Sergen Kavartkurt'un yaşanılan dolandırıcılık krizi ile ilgili olarak ''Kaplamanın anlaşılmaması için genelde ürünler ayar testine girerken kilit kısmındaki ayara bakılır. Personel yanılabiliyor ama ürün yakıldığı zaman kaplama olduğu ortaya çıkıyor. Ama kilide bakıp yanılan çok personel arkadaşımız var'' sözleri dikkat çekti.

Kuyumcuların genel olarak ''Çok güzel kaplama yapıyorlar. İçi sahte oluyor. Anadolu’nun hiçbir tarafında kolay kolay anlaşılmaz'' ifadeleri genel olarak paniğe yol açtı.

Dolandırıcılık olaylarının arttığı sektörde kuyumcu esnafı, önceden tek başına dükkanları gezen hırsızların şimdilerde gruplar halinde gezdiğini, dolandırıcıların ise gerçeğini aratmayan kaplama altın ile esnafı kandırmaya çalıştığını anlatoyorlar. 

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım

En güvenli yatırım aracı olarak bilinen altının değeri her geçen gün artarken, yaşanılan dolandırıcılık konusunda hem alıcılar hem de satıcılar uyarılıyor.

Altın fiyatları güncel 27 Mayıs! Çeyrek altın ne kadar, gram kaç TL? Altın fiyatlarında son durum... - Ekonomi Haberleri - Son Dakika Haberler

Bazı şahısların sahte altın satmaya çalıştığını anlatan esnaf  "Sabit gramları olan ürünler vardır. Örneğin çeyrek, cumhuriyet, Reşat altın gibi. İlk önce elimize aldığımız zaman ağırlıklarını kontrol ederiz. Sonrasında tartıya koyarak gramajının tutup tutmadığını kontrol ederiz. Gerektiği zaman tezgaha alarak altının çıkardığı sesi almaya çalışırız.

Bileziklerin içinde patentleri var, garantisine bakarız. Bu gibi yöntemler ile altının sahte olup olmadığını anlamaya çalışırız. Elimizle yaptığımız kontrolden emin olmadığımız durumlarda, taşa sürterek, ayar suyuyla altın olup olmadığını anlamaya çalışırız. Şüphelendiğimiz durumlarda ise atölyelere gönderip, ateşle erittiriyoruz. Bu sayede içindeki maddenin altın olup olmadığını anlıyoruz" dedi.