ABD Çalışma Bakanlığı tüketici enflasyonu verilerini açıkladı. Ardından dolar ve altında hareketlilik başladı. Altın yine rekor bir seviyeye çıkarak dikkatleri üzerine topladı. Öte taraftan küresel piyasalar şimdi ABD, FED faiz kararını bekliyor. Faiz kararının ardından yatırımcılar altın fiyatlarının ne olacağını merak ediyor. İşte detaylar…

ABD Çalışma Bakanlığı tüketici enflasyonu verilerini açıkladı. Ardından dolar ve altında hareketlilik başladı. Altın yine rekor bir seviyeye çıkarak dikkatleri üzerine topladı. Öte taraftan küresel piyasalar şimdi ABD, FED faiz kararını bekliyor. Faiz kararının ardından yatırımcılar altın fiyatlarının ne olacağını merak ediyor. İşte detaylar…


Küresel piyasalar geçtiğimiz gün ABD enflasyon rakamlarını bekliyordu. ABD Çalışma Bakanlığı’ nın açıklamış olduğu enflasyon verilerinin ardından dolar ve altında hareketlilik yaşandı. Altın yine son zamanların rekorunu kırarak daha da arttı. Yatırımcılar şimdi de ABD Merkez Bankası FED’ in açıklayacağı faiz kararına odaklandı. Faiz kararının ardından altında neler olacak haberimizde yer alıyor.

TCKN’ye 20.000 TL ödeme! Yalnızca o bankada var TCKN’ye 20.000 TL ödeme! Yalnızca o bankada var

Ekran Resmi 2022-12-14 18.37.59


Altında Yeni Rekor!


Son zamanlarda altındaki yükseliş ve hareketlilik oldukça arttı. Altın yatırımcısı küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri takip ediyor. Bu bağlamda dünyanın en büyük ekonomilerinden olan ABD enflasyon rakamları ve FED’ in açıklayacağı faiz kararları yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz gün hem ABD enflasyon verileri Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. 


ABD, Avrupa ve Asya’ da birbirinden farklı problemlerin yaşandığını ifade edebiliriz. ABD’de yüksek enflasyon ile mücadele devam ederken aynı şekilde Avrupa’ da da hem yüksek enflasyon hem de enerji krizin sürüyorken Asya bölgesinde özellikle Çin’ de hala kovid vakaları ve kapanmalar meydana geliyor. Böylesi bir küresel piyasada Türkiye’ de de oldukça hareketli bir piyasanın varlığı muhtemeldir. Öte taraftan ülkelerin birbirlerine karşılıklı bağımlılık teorisi kapsamında olduklarından Türkiye’ de bu ortamdan etkilenmektedir. Dolayısı ile Türkiye’ de de yüksek enflasyon ile mücadelenin sürdüğünü ifade edebiliriz. 

Ekran Resmi 2022-12-14 18.38.19


ABD FED Kararı Sonrasında Altında Neler Olacak?


Küresel piyasalarda neler yaşanıyor biraz da olsa değinmeye çalıştık. Şimdi ABD Çalışma Bakanlığı’ nın açıklamış olduğu verilere bir bakalım. Piyasaların merakla beklediği ABD tüketici enflasyon rakamları temmuz ayında gördüğü 41 yılın en yüksek seviyesini yaşamasından sonra, beşinci ayda yıllık bazda düşüş yaşadığı belirtildi. Yapılan açıklama doğrultusuna Kasım ayında tüketici fiyatları bir önceki aya kıyasla %0,1 oranında arttı. Piyasa beklentisi fiyatlarda %0,3 oranında artış olacağı şeklindeydi. 


ABD Çalışma Bakanlığı’ nın açıklamış olduğu verilerin ardından tüketici fiyatlarında yıllık bazda artış %7,1 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak analistlerde yıllık artışın %7,7 oranından %7,3 oranına ineceği beklentisi vardı. Açıklanan verilerin ardından gözler piyasalara çevrildi. Küresel piyasalarda hareketlilik başladı. 


ABD tüketici enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gözler piyasadaki hareketliliğe çevrildi. Öte taraftan altın ve dolarda da hareketlilik yaşandı. Bu bağlamda son zamanlarda gram altında rekor kıran yükselmeler yaşandı. Bu bağlamda dün gram altının %1 oranında değer kaybetmesi aslında enflasyon rakamlarından sonra böyle bir artış yaşanacağı şeklinde bir beklenti yoktu. 


Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardında gram altın fiyatları yine çıkarak rekor kırdı. ABD tüketici enflasyon oranının açıklanmasının ardından ons altın fiyatları ilk tepkisi %2 oranında artış yaşanması oldu. Bu bağlamda gram altın 1091 TL ile yine rekor seviyeye çıktı. Öte taraftan dolarda da hareketlilik yaşandı. Yurt içinde TL/Dolar kuru 18,64 TL’ den işlem gördü. 


ABD tüketici verilerinin ardından piyasalar ABD’nin FED faiz kararını merakla bekliyor. Küresel piyasalar açıklanacak faiz kararını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde FED başkanı Powell yaptığı açıklamada politika faizlerinde yumuşama yapacaklarını ifade etmişti. Bu yıl FED faizleri toplamı 375 baz puan olduğunu ifade edebiliriz. Bu da fırsat maliyetini arttırarak altın üzerinde baskı oluşturmaya neden oldu. Dolayısı ile yeni FED faiz kararını altın yatırımcısı dört gözle bekliyor. Analistlerin tahminine göre 50 baz puan artışı yaşanacağı yönünde bakalım neler olacak.