Altın bu ay zincirleri kırarak rekor artışa imza atarken yükselişin devam edip etmeyeceği de merak konusu oldu. Bu bağlamda Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yeni rekor için tarih vererek iki müjdenin de detaylarını da açıkladı. Memiş yeni altın rekoru için tarih verdi. İşte detaylar…

Altın bu ay zincirleri kırarak rekor artışa imza atarken yükselişin devam edip etmeyeceği de merak konusu oldu. Bu bağlamda Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yeni rekor için tarih vererek iki müjdenin de detaylarını da açıkladı.


Son zamanlarda altındaki yükseliş devam ederken bu yükselişin sürüp sürmeyeceği altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, youtube sayfasında yayınladığı video ile gelecek hafta için önemli uyarılarda bulundu. Ayrıca yayımlanan videoda altın yatırımcısına iki müjde de verdi. Memiş yeni altın rekoru için tarih verdi. İşte detaylar…

1464514


Altını Yükseliyor! Önümüzdeki Haftaya Dikkat!


Küresel piyasalarda yaşanan hareketlilik ülkemizde de etkisini gösteriyor. Bunu özellikle uluslararası teoriler içinde hem küreselleşme hem de karşılıklı bağımlılık teorisi ile anlatmak mümkündür. Kapitalizmin yayılması, bölgesel bütünleşmelerin artması, soğuk savaşın sona ermesi ile ülkeler birbirlerine bağımlı bir şekilde uluslararası ekonomik bir sistem içinde yer almaya başladı. Bunu kelebek etkisi ile tanımlamak gerekirse bugün kelebeğin bir kanadı bir kıtada çırpması sonucu öbür kanat diğer kıtada hissediliyor. Dolayısı ile yaşanan ekonomik gelişmeler bütün ülkeleri etkiliyor. Ancak bunun etkilenme yöntemi farklılık gösterir. 


Kapitalizmin yayılması ile beraber teknolojinin de hızla geliştiği bir dönemdeyiz. Dolayısı ile nesnelerin interneti çağı ile bugün oturduğumuz yerden dünyanın öbür ucundaki insanlar ile marjinal maliyet sıfır olacak şekilde görüntülü ya da sesli olarak görüşebiliyoruz. Hatta 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüsün biraz daha da süreci hızlandırdığı dijital çağı yaşadığımızı gördük.


Dijital çağ ile birlikte eğitim, gıda, giyim ve daha birçok alanda ihtiyaçlarımızı oturduğumuz yerden hallettik. Ulusal uygulamaların haricinde uluslararası uygulamalardan da alışveriş yapma imkanımız hızlandı aynı zamanda da arttı. Bu bağlamda uluslararası ekonomik sistemde ülkelerin birbirlerine entegre bir yapı içerisinde hareket ettiğini ifade edebiliriz. 

Akbank'tan Son Dakika Konut Kredisi! 1,99 Faiz Oran ve 120 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma Fırsatı! Akbank'tan Son Dakika Konut Kredisi! 1,99 Faiz Oran ve 120 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma Fırsatı!

3543377_d26ab7deabbaa49f0ad4f15ce09e8cc1_640x640


Altın Ne Kadar Olacak? 


Küresel piyasalarda nasıl bir yapının olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu bağlamda ülkelerin günümüzde tam anlamı ile bağımsız hareket etmesinin çok zor olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda geçtiğimiz gün dünyanın en gelişmiş ve en büyük ekonomilerinden olan ABD’nin tarım dışı açıklanan istihdam oranları piyasalar tarafından merakla beklendi. Açıklanan veriler beklenenin de üzerinde açıklandı. Bu bağlamda ABD Ticaret Bakanlığı’nın tarım dışı açıkladığı istihdam oranlarına baktığımız zaman 200 bin beklenti varken 263 bin kişinin arttığını ifade edebiliriz.


ABD tarım dışı istihdam verilerinin ardından piyasalar FED faiz kararını merakla bekliyor. Açıklanan veriler ile birlikte hem dolarda hem de altında nasıl bir değişiklik olacağını yatırımcı araştırmaya başladı. 
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Borsa İstanbul’da beklediğimiz kar satışları başladı. Düzeltmeyi bekliyorduk, biraz daha devam etmesi gerekiyor.

Borsa tarafında aşağı yönlü düzeltme hareketleri düşüşlerin devam edeceği anlamını taşımıyor. Dolar kuru 18,63 ekranlarda, serbest piyasalarda 18.70-72 lira aralığında. Euro TL serbest piyasalarda 19.54-60 lira aralığında. Euro dolar paritesi 1.0472 seviyesinde. Bir düzeltmeden sonra tekrar yoluna devam edeceğini tahmin ediyorum. Brent petrol varili 83-90 aralığında dengelemeye çalışıyor. Trend yukarı” dedi.


Altın Uzmanı Memiş, “Genel itibarıyla pozitif bir haftayı geride bırakıyoruz. ABD'de tarım dışı istihdam verisi beklenti üzerinde geldi. Dolar endeksi veri açıklandıktan sonra 105,56'ya kadar yükseldi. Dolar endeksi yükseldiği için de altın, gümüş ve paritelerde kar satışları gerçekleşti. Bir müjdeyle başlamak istiyorum. Bir, biliyorsunuz daha önceki yıllarda yayınlarımda reşat altın basımıyla alakalı birçok köşe yazılarım, söylemlerim oldu.

Bu konuyla alakalı çalışmalarım oldu. Darphane artık reşat altın basımına başlamıştı ve artık piyasalarda 22 ayar olarak sürülüyor. Şimdi, bugünkü gelen haber de şu. Darphane artık reşat beşi bir yerde altını da artık 7 Aralık tarihi itibarıyla piyasaya sürecek. Kaos ve karışıklık çözüldü. Reşat altınlar artık piyasalarda alım yaparken 21 ayar mı, düşük ayar mı diye söylemesine gerek yok, Darphane'nin bastıkları 22 ayardır. Bugüne kadar dolaşanların yüzde 90'ı 21 ayar ve daha düşüktü. Artık basılanlar 22 ayar olacağından böyle bir problem yok” ifadelerini kullandı.