15 Temmuz sonrası şehir dışına çıkartılan kışlaların arazilerinin “yeşil alan” olarak kalacağı söyleniyordu ama askerin araziler parsel parsel imara açıldığı ortaya çıktı. Emlak Konut GYO aşkına...

Oysa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 2018 yılında bakan olarak atandıktan 3 ay sonra yaptığı açıklamada, “Hiçbir zaman da askeri arazileri biz rant olarak görmedik” demişti.

Bu açıklamanın üzerinden sadece 3,5 yıl geçti ve bu sürede inşaat sevdalısı AKP iktidarı İstanbul’da çok sayıda askeri alanı yapılaşmaya açtı.

Sosyal medyada "15 Temmuz Vurgunu" denilerek şehrin içinde kalan askeri alanların, imar planlarında yapılan değişiklikle konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi tepki görerek gündeme getirildi.

Ranta açılan askeri alanların en büyüğü ise İstanbul’da 3'üncü Kolordu Komutanlığı'na bağlı Çekmeköy Kışlası oldu maalesef.

İLK EMLAK KONUT GYO SATIŞI... İHALESİZ...

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun

Parsellere bölünen arazinin ilk olarak 2019 yılında 200 bin metrekarelik bölümüne inşaat izni verilerek ihalesiz olarak Emlak Konut GYO’ya satılmıştı.

Böylece akeri arazide, üzerinde halen inşaatı devam eden, 392 daire ve 70 ticari üniteden meydana gelen Ormanköy projesi geliştirilmişti.

Bir yıl sonra ise Maliye Hazinesi’ne ait olan ve tamamı 130 bin 812 metrekare olan bir başka parselin, 30 bin metrekaresinin imar planları değişti ve hazırlanan imar planı ile alanın 12 bin 345 metrekaresi “resmi kurum alanı-TRT” olarak işaretlenirken bin 500 metrekaresi “sağlık tesisi alanı”, 6 bin 300 metrekaresi “ilkokul alanı”, 2 bin 662 metrekaresi “belediye hizmet alanı”, 2 bin metrekaresi “resmi kurum alanı- İlçe Emniyet Müdürlüğü” olarak düzenlendi.

Son olarak 2021 yılında Çekmeköy Kışlası’nın 860 bin metrekarelik bölümünü oluşturan ve 458, 459 ve 460 sayılı parsellerini kapsayan yaklaşık 860 bin metrekarelik alana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni plan hazırlanarak 355 bin 881 metrekaresi konut ve ticari birimler için ayrıldı.

YİNE EMLAK KONUT GYO VE YİNE İHALESİZ....

Tabi ki bu alan da yine ihalesiz olarak TOKi tarafından 937 milyon liralık bedelle Emlak Konut GYO’ya satıldı.

Emlak Konut GYO da zaman kaybetmeden geçtiğimiz yılın sonunda Çınarköy adı bir proje geliştirdi ve satışa sundu. Proje kapsamında 1774 adet konut, 141 villa ve 56 ticari alan inşa ediliyor ve milyonlarca lira değerindeki mülklerin yapımının 2024 yılında tamamlanması bekleniyor.