Enerji zamlar son dönemlerde vatandaşların beynini bükmeye devam ederken uzmanlardan da peş peşe uyarılar geliyor. Özellikle kabarık gelen elektrik faturalarını biraz da olsun düşürmek istiyorsanız mutlaka bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü Uzmanlar evde kullanmazsanız dahi fişte takılı unuttuğunu cihazlar nedeniyle elektrik faturalarının yükseldiğini söylüyor. Peki, elektrik faturasından tasarruf etmek için neler yapmak gerekiyor?

2022 yılının başından itibaren elektrik faturalarında kademeli dönem başladı. Özellikle bunun ardından faturalara yapılan zamlarla birlikte vatandaşlar neredeyse Elektrik faturasını kira öder gibi ödemeye başladı. Geçtiğimiz yıla oranla hanelere yapılan zam %52 ila %100 30 arasında oldu. Vatandaşlar bu aralar elektrik faturaları nedeniyle bir Haydi dertli ve sosyal medyada da sık sık tepkilerini dile getiriyor. Elektrik faturasına tepkiler sürerken İngiliz Bir uzman ise vatandaşları daha az elektrik faturası ödeyecekleri yöntemleri konusunda uyardı.

Sakın bunu yapmayın

İngiliz Bir uzman hemen hemen her evde kullanılmasa dahi fişte unutulan cihazlarla ilgili uyarılarda bulundu. Çünkü kullanılmayan açık olmadığı halde fişte takılı bırakan Bu cihazlar elektrik tüketmeye devam ediyor. Bu cihazlara vampir cihazlar adı veren uzman, faturaların yüzde 23'lük kısmının Bu cihazlar nedeniyle oluştuğunu söylüyor. Örneğin prize takılı olarak bırakılan o kullanılmayan şarj aletleri o anda telefon takılı olmasa bile şarj çekmeye devam ediyor. Telefon şarj fişleri prizde takılı olduğu süre boyunca enerji emiyor. Her ne kadar telefonunuzu şarj etmeseniz bile şarj cihazını prizden çıkarmanız tavsiye ediliyor.

Google’da Yepyeni Bir Dönem Başlıyor: Sosyal Medya ile Yarışacak… Google’da Yepyeni Bir Dönem Başlıyor: Sosyal Medya ile Yarışacak…

Bunların fişini mutlaka çekin

Sadece telefon şarj aletleri değil aynı zamanda bilgisayar şarj aleti, diş fırçası şarj aleti, kulaklık gibi cihazların şarj aletleri de faturaları etkileyecek kadar enerji tüketiyor. Çalar saat, mikrodalga fırın, saati gösteren sorunlar, hoparlörler, bulaşık ve çamaşır makineleri, video oynatıcılar, çay ve kahve makineleri gibi her türlü cihaz kullanılmasa bile elektrik tüketmeye devam ediyor. Uzmanlar elektrik faturasından tasarruf etmek için özellikle bu şekilde dijital göstergeli olan cihazların fişini çekmek gerektiğini söylüyor. Ülkemizde son dönemlerde elektrik faturalarının çok yüksek geldi göz önünde bulundurulur yüzde 23’lik Bir tasarruf az değil.