Uzmanlar dışarı sızan bir bilgi ile teker teker uyarılara başladı...

20 Aralık sürecini ve Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin itiraf misali "çarpılan küçük esnaf oldu" sözlerini hatırlatacak yeni süreçle ilgili Meriç Köyatası içeriden aldığı bilgiyi açıklayarak uyardı.

"Dolardan gelen bilgilere göre silkeleme yapacaklar" diyen ünlü ekonomist Meriç Köyatası, son yayınladığı videoda ekonominin temel göstergelerini analiz ederek “Burnuma kötü kokular geliyor” dedi.

Meriç Köyatası kişisel Youtube kanalından gündeme ilişkin skandal iddialarda bulunarak “Burnuma yanık kokuları geliyor. Hava biraz ağır ve pek de hoş olmayan kokular geliyor. Bu kokular sanıyorum önümüzdeki hafta içi bizlerin yapacağı değerlendirmelerde etkili olur.” dedi.

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Köyatası yaşanacak ‘keriz silkeleme’ operasyonunun ne olduğunu ise “Finansal piyasalarda genellikle spekülatörler (piyasayı yönlendiren kişiler) tarafından küçük yatırımcılara çekilen operasyonlardır. Fiyatların birden yükselmesi veya düşmesine denir. İnsanlar büyük bir coşkuya getirilir ve ‘Aman ben de bu treni kaçırmayayım’ derler. Sonra bir operasyon yapılır insanların elindeki değerle düşük fiyattan alınır.” sözleri ile açıkladı.

Köyatası, Türkiye’de keriz silkeleme operasyonu uzun bir süredir spekülatörlerden çok bizzat ekonomi yönetimin kendinin yaptığını da belirterek “Ekonomi yönetiminin uyguladığı bir keriz silkeleme operasyonu var. Genellikle her seçim öncesinde suni olarak piyasada dolar yükseltilir daha sonra dışarıdan bir sıcak para gelir. Büyük ihtimalle o sıcak para bizim ‘bıyıklı yabancı’ dediğimiz Türklerin yurtdışındaki paralarıdır. Yüksek kurda Türk lirasına çevrilir daha sonra hazine bonosuna yatırılarak piyasaya girer girmez ilk gün kazanç sağlanır.” dedi.

Geçtiğimiz hafta yaptığı yayında söylediklerinin arkasında olduğunu yine tekrarlayan ünlü ekonomist  “Dolarda geçerli olacak tahminim önce 18 ve sonra 21-22 lira. Tahminlerimin arkasındayım. Bu tahminleri Türkiye’deki bütün ekonomik göstergelere baktık, dövizde hızlı bir yükseliş dönemi başlıyor dedik ve zaten bunu söyledikten 1-2 gün sonra da dolar 14,5 TL’den 15,9 a geldi. Keriz silkeleme operasyonuyla bu 18-22’ye geldikten sonra biraz geriye gidebilir.” dedi.