Ülkemizde de oldukça popüler olan Skittles marka şekerlerin içerisindeki maddelerin beyin hasarına neden olduğı iddiası korku saldı.

İnsan sağlığına çok ciddi olumsuz etkileri olduğu öne sürülen Skittles'ın üreticisi olan Mars'a dava açılırken firma ise konuyla ilgili hiçbir açıklama yaomayarak da dikkat çekti.

Üzerinde yer alan ‘S’ baskısı şekerleriyle tanınan Skittles’ın üreticilsi Mars ve Wrigley şirketine şekerlerin ‘DNA’ya zarar verdiği ve beyin hasarına sebep olduğu’ gerekçesiyle dava açılırken ilgili dava ve haberler de Dünya basınında manşetlerden verilerek uyarıldı.

Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL Halkbank’tan Emeklilere Müjde! Başvuran Herkese 3.000 TL

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Jenile Thames isimli kadın tarafından açılan davada Skittles şekerlerinde bulunan renklendirici maddenin insan beynine ve DNA’sına zarar verdiği öne sürüldü.

Skittles Original - 2.17 oz package - box of 36 - OldTimeCandy.com

Oakland federal mahkemesine başvuran Thames, Mars’ı, gıda katkı maddesi olarak titanyum dioksit veya TiO2 kullanmakla suçlarken, ürünü tüketenleri ‘tehlikeye atmak’la suçlarken, Skittles’ta renklendirici olarak kullanılan TiO2’nin tehlikeli miktarlarda tüketilmesi halinde beyin dahil hayati organlara zarar verme olasılığı olduğu öne sürüldü.

Bu arada dava dosyasında, tüketicileri titanyum dioksit tüketmenin tehlikelerinden haberdar etmek için firmanın ambalajlarına uyarılar basması gerektiğinin ise altı çizildi.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesi konuyla ilgili Mars firmasına ulaşmaya çalıştıklarını ancak yanıt alamadıklarını açıklarken titanyum dioksitin boyalarda, yapıştırıcılarda, plastiklerde ve çatı kaplama malzemelerinde kullanıldığı ve DNA’nın yanı sıra, beyin ve organ hasarına ve ayrıca karaciğer ve böbreklerde lezyonlara neden olabildiği öğrenildi.

Yazılı basın ise haberle birlikte Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin titanyum dioksitin ‘gıda katkı maddesi olarak güvenli kabul edilemeyeceği’ konusunda uyarılarda bulunduğunu duyurdu.