Dünyanın en etkili ekonomik güçlerinden biri olan ve yine dünyadaki en büyük beş şirketin arasında bulunan Amazon’un yeni rakibi belli oldu.

Seattle, Washington merkezli, e-ticaret, bulut bilişim, dijital akış, ve yapay zekâya odaklanan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketi olan Amazon "En Büyük Beş Şirket" listesinde bulunmaktaydı. Dünyanın en etkili ekonomik ve kültürel güçlerinden biri ve dünyanın en değerli markalarından birİ olarak da bilinen Amazon’un rakibi Rusya’dan çıktı.

Jeff Bezos’un rakibinin bir kadın olması ise ayrıca sevindirici ve umutlandırıcı bir haber oldu. Jeff Bezos’un sahibi olduğu Amazon’a rakip olan şirketin adı Wildberries ve sahibi Tatyana Bakalchuk adında evli ve dört çocuk annesi olan bir kadın.

Tatyana Bakalchuk Kimdir? Tatyana Bakalchuk Hakkında Bilinmeyenler ve İlginç Olanlar Neler? Wildberries hakkında bilgiler neler?

wr-960-30-1200x900

Koronavirüs salgınıyla birlikte e-ticaret çok hızlı bir yükselişe geçerken, hamilelik izni sırasında Rusya'da Wildberries isimli e-ticaret platformunu kuran Tatyana Bakalchuk isimli girişimci geldiği noktada dünyanın gündemine oturdu.

Tatyana Bakalchuk bu yıl servetini yüzde 1000 artırmayı başarıp Rusya'nın en zengin kadını oldu. Bakalchuk'un tahmini gelirinin 13 milyar dolar olduğu iddia ediliyor. Rus milyarderlerin 2021'de gelirlerini 145 milyar dolar artırdığını aktaran Forbes, özellikle Wildberries'in kurucusu Tatyana Bakalchuk'un bu sıçramada başı çektiğini belirtiyor.

Evli ve dört çocuk annesi olan Tatyana Bakalchuk şuan 45 yaşında ama 2004 yılında henüz 28 yaşındayken Wildberries'i hamilelik izni sırasında Moskova'daki evinde kurmuş eski bir İngilizce öğretmeni. Eşi Vladislav'ın da destek verdiği şirketi bu yılın başında Alman perakende şirketi Otto'ya satan Bakalchuk, halen şirketi yöneten isim.

samye-bogatye-zhenshhiny-rossii-top-10-1

Üniversite Rektörü Yurt Yerine "Saray" Yaptırınca "Öğrenciler Saraylara Kurban Ediliyor" Denildi! Üniversite Rektörü Yurt Yerine "Saray" Yaptırınca "Öğrenciler Saraylara Kurban Ediliyor" Denildi!

Tatyana Bakalchuk, aslında Kore kökenli bir Rus girişimci. Rusya'nın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Wildberries'in kurucusu ve CEO'su ve ülkenin kendi kendini yetiştiren ilk kadın milyarderi olarak anılıyor.

İşletmesinin ortaya çıkmasından önce, ayrıca özel dersler veren Tatyana Bakalchuk mesleği radyo fizikçisi olan kocası Vladislav ile birlikte birlikte çalışıyor. Çok fazla göz önünde olmak istemeyen ve kendisi hakkında konuşulmayı da sevmeyen Tatyana Bakalchuk çevresinde mütevazılığı ve naifliği ile bilinen ve sıfırdan zirveye çıkmayı başarmış ender insanlardan.

Wildberries tam bir başarı hikayesi ile dolu ve rakiplerinden farklı bir yönetim ve satış kanalı ile geliştirilmiş bir şirket. Tatyana Bakalchuk da hem rakiplerinden hem de hemcinslerinden farklı. Öncelikle naifliği ve tartışmaya kapalı olan başarısı bir yana, imkansızlıklar içinde kaybolan, kabillenen hemcinslerine inat, evde çocuğuna bakmak zorunda kalıp bu mecburiyetle birlikte var olmayı ve pes etmeden başarıya tırmalayarak ulaşmayı seçmiş, seçebilmiş bir kadın. Ayakta alkışlanmaz da ne yapılır ki?