Amerikan askerleri, Afganistan’dan çekiliyor

Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanlığını yürüten General Miller, Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin planlandığı gibi geri çekilmeye başladığını duyurdu.

Dünya 26.04.2021 - 05:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Amerikan askerleri, Afganistan’dan çekiliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Amerikan ordusunun Afganistan'dan çekilmeye başlayacağı ilanı sonrası Amerikan askerlerinin çekilme işlemi başladı. Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanlığını yürüten General Miller, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun Afganistan'da bulunan personelini çekmeye başladığı bilgisini verdi. Askerî üslerle birlikte teçhizatların Afganistan güçlerine teslim edilmeye de başlandığını bildiren General Miller, buradaki tüm üslerin Afganistan ordusuna teslimini gerçekleştireceklerini, bazı üslerin boşaltılmaya bile başladığını bildirdi.

General Miller, ABD Başkanı Joe Biden'ın Amerika Birleşik Devletleri’nin en uzun savaşını bitirme kararı ile verdiği emirlere göre çekilme işlemlerinin sürdüğünü belirterek, Afganistan'daki zorlu ve uzun süreli savaşın artık Amerika Birleşik Devletleri’nin öncelikleri listesinde bulunmadığını düşündüklerini bildirdi.

Taliban’ı uyardı

Taliban'ın Afganistan’daki yabancı askerlerin 1 Mayıs 2021 tarihine kadar son askere kadar çekilmemesi durumunda her biçimde karşılık verileceği yönündeki tehdidine de cevap veren General Miller, Taliban güçlerinin siyasi koluyla görüştüklerini ve şiddete geri dönmenin ve verilen askerî kararın zorlanması durumunda sonucun Afganistan halkı ve ülke için bir trajediye dönüşeceği tehdidinde bulundu.

"Afganistan güvenlik güçlerinin hazır olması gerekiyor”

Afgan halkına da “birlik olun” mesajı veren General Miller, “Bir araya gelin, birlik olun. Güvenlik kolluklarınıza destek verin. Bu noktada Afganistan’ın güvenlik güçlerinin de hazır olmaları gerektiğini söylemeliyim. Onların da Afganistan halkının desteğine ihtiyaçları var.” ifadelerini kullandı.

Joe Biden, geri çekilmeyi 14 Nisan tarihinde duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 14 Nisan 2021 tarihinde Amerikan ordusunun Afganistan'dan çekilme işlemlerinin 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren başlayacağını, tam çekilmenin ise DTM (Dünya Ticaret Merkezi) ve İkiz Kuleler ile Pentagon’a yapılan terör saldırılarının 20. yıl dönümünde yani 11 Eylül 2021 tarihinde tamamlanmış olacağını ilan etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra bir açıklamada NATO’dan yapılmış ve, “NATO birlikleri ile ABD askerî birlikleri beraber Afganistan’a gitmişti, şimdi beraber çekiliyor” ifadesi kullanılmıştı.

Afganistan’da Amerika Birleşik Devletleri’nin 2500 asker ile 18.000 sözleşmeli personeli, NATO’nun ise 7500 askeri bulunuyordu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@