Hatay’ın Antakya ilçesinde 3 Haziran 2013’te Gezi direnişinde polis şiddetini protesto ederken ‘Akrep’ adı verilen zırhlı araçtan atılan biber gazı fişeğiyle başından vurularak hayatını kaybeden Abdullah Cömert için beklenen karar açıklandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi eylemlerinde polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle hayatını kaybeden Abdullah Cömert hakkındaki “yaşam hakkının ihlali” başvurusunu reddetti.

Cömert'in ilk yargılamada sanık polis Ahmet Kuş’a “kastın aşılması suretiyle öldürme” suçundan 13 yıl dört ay hapis cezası verilmiş, bu karar Yargıtay tarafından bozulmuştu ki ikinci yargılamada ceza 6 yıl 10 ay 15 güne indirilmesi ile tepki almıştı.

Bugün Abdocan'ın doğum günüydü – Sözcü

Cömert ailesinin avukatı Eren Can ise 6 yıl 10 ay 15 günlük hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığını söylerken; soruşturmanın etkin yürütülmediğini vurgulamış ve yargılamanın Balıkesir’de yapılarak erişim haklarının ihlal edildiğini ve sanığa ‘kasten öldürme’den ceza verilmediğini söyleyerek kararı AYM’ye taşımıştı.

Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı! Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı!

“Sanık polis hükmen tutuklandı. Verilen karar bizce eksik ve hatalıdır. Birincisi, yargılama Balıkesir’de yapılarak adalete erişim hakkımız sınırlanmış ve ihlal edilmiştir. İkincisi, kasten işlenen bir fiil olduğu açıkken sanık kasten öldürmeden ceza almamıştır. Abdullah Cömert bir ara sokakta hedef gözetilerek gaz fişeğiyle başının arka kısmından vurulmuştur. Üçüncüsü, dosyada ceza alan kişi sayısı sadece bir tane polis memurudur. Oysa o gün emir talimat veren amirlerin dosyaya dahil edilmesi gerekirken edilmemiştir.” diyen avukat Eren Can'ın AYM'den aldığı cevap "ret" oldu.

Gezi Parkı'nda düzenlenmek istenen anmaya polis engeli | Independent Türkçe

Diken'de yer alan habere göre, 12 Mart 2020’de bu gerekçelerle AYM’ye başvuran Cömert ailesi “başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” nedeni ile ret kararı aldı ve karar ise Resmi Gazete’de yayımlandı.

gezi parkı çocukları - uludağ sözlük galeri