Angelina Jolie Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkması için Elif Şafak ile Time dergisi için konuştu!

Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldğıından beri ardı ardına kadın cinayetleri çoğalarak devam etmiş son görüntülerde ise eşini ve çocuğunu döven bir erkeğin "Seni öldürsem kim ne yapabilri? En fazla 3 ay yatar çıkarım biliyor musun kızım. Yıllarca da yatsam ben göze aldım" denildiği görülmüştü.

Kadınların İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına dair protestoları sürerken ABD'li oyuncu ve barış elçisi Angelina Jolie, TIME dergisi için Elif Şafak'ın soruları ile Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi ABD'li oyuncu Angelina Jolie, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi hakkında Elif Şafak ile Time dergisinde bir söyleşi gerçekleşti.

Angelina Jolie, yaptığı açılamalarda "İsminden de anlaşıldığı gibi Türkiye, 10 yıl önce imzalandığında bu insan hakları anlaşmasının başını çekmişti. Türkiye hükümeti, anlaşmanın 'eşcinselliği normalleştirmek' ve Türk aile değerlerinin altını oymak için kullanıldığını savundu. Bu kararı eleştirenler bunun, hükümetin kadınlar ve azınlıklar pahasına muhafazakâr müttefiklerinin gözündeki pozisyonunu iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor" ifadelerini kullandı.

Angelina Jolie, Elif Şafak'a, "Hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının Türkiye'de kadın hakları açısından ne anlama geldiği" diye sordu. Buna karşılık Elif Şafak "Bunun, kadınlar, çocuklar ve LGBTQ toplumu için felaket içeren sonuçları olacak önemli bir gerileme olduğunu düşünüyorum. İstanbul Sözleşmesi, şiddete karşı savunmasız olan herkesi korumak adına elimizde bulunan en ilerlemeci uluslararası anlaşma" yanıtını verdi.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Angelina Jolie yaptığı açılamada "Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor. Sanki şiddetin kapalı kapılar ardında kalması daha iyiymiş gibi" derken

Elif Şafak'ta buna karşılık "Eğer birinin canı yanıyorsa, istismar yaşıyorsa bu özel bir durum değildir. Dört duvar arasında kalamaz. Bu sessizlik duvarlarını yıkmamız gerekiyor. Pek çok ülkede tecavüzcülere, mağdurla evlenmeleri durumunda cezasını düşüren inanılmaz sorunlu uygulamalar var" diye yanıt verdi. 

Elif Şafak, Jolie'ye, Fatma Altınmakas'ın yaşadıklarını örnek vererek;

"Genç bir Kürt kadın eşinin erkek kardeşinin tecavüzüne uğradı. Cesurdu ve sessiz kalmadı. Saldırganı mahkemeye vermek istedi ama mahkemede ona Kürtçe tercüman verilmediği için anlatamadı. Sonra kocası onu, ailenin onuruna zarar verdiği gerekçesiyle öldürdü. Bu hikaye azınlıklar ve yerli kadınların maruz kaldıkları hakkında çok şey anlatıyor. Sistem suçluları kayırıyor ve tekrar tekrar kurbanları cezalandırıyor." dedi.