Ankara Kulisleri Hareketli: Bakanlar Kurulu Değişebilir…

2023’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 yıl kala, siyaset kulisleri seçimlere aylar kalmış gibi hareketli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 24 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek AKP Olağan Kongresi öncesinde kabinede ve partide ciddi bir değişime git

Güncel 20.03.2021 - 16:39 04.05.2021 - 04:20 İlan35

2023’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 yıl kala, siyaset kulisleri seçimlere aylar kalmış gibi hareketli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 24 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek AKP Olağan Kongresi öncesinde kabinede ve partide ciddi bir değişime gitme konusunda çalıştığı öğrenildi. Gelen iddialar, AKP’nin en üst yapısı olan MKYK’de üyelerin en az yarısının değişebileceği ve bazı bankanların parti yönetimine geçerek, bazı bakanların değişebileceği aktarıldı. Kabine değişikliği bekleniyor


Kongre öncesinde en çok merak edilen konu, 2018 yılından bu yana değişmeyen Bakanlar Kurulu’nda olası değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği. Bu zamana kadar kabinede Cahit Turan ve istifa eden Berat Albayrak dışında, 3 yıldır değişen bir isi m olmadı. 


Bununla birlikte, 2019 yerel seçimlerinden sonra AKP’nin birçok önemli belediyeyi kaybetmesinin ardından değişime gidileceği mesajları da verilmişti. Bununla birlikte Ankara kulislerinden gelen bilgilere göre kabinede değişim kesin gibi görünüyor. Hangi isimler değişecek?


Daha önce, Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nu alanında uzman, teknokrat isimlerden oluşturmuştu ve siyaset kökenli isimler azınlıkta kalmıştı. Yeni kabinede ise siyaset kökenli bakanların artması bekleniyor.


Gelen bilgilere göre Bakanlar Kurulu’nda yer alması beklenen isimler içinde Ömer Çelik ve Binali Yıldırım’ın adı geçiyor. 


Merak edilen konulardan biri de, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa ettikten sonra bir daha görünmeyen Berat Albayrak’ın durumu. Partide bazı isimler Albayrak’ın bir daha döneceğini düşünmese de, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası’ndan alınmasının ardından Albayrak’a dönüş sinyali gelebileceği de düşünülüyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@