Ankara'da kırmızı alarm: Ağır hasta sayısında artış yaşanacak!

Ankara Valisi Vasip Şahin, önümüzdeki iki hafta boyunca koronavirüs nedeniyle ağır hasta sayısında artış yaşanacağı konusunda uyardı. 

Sağlık 26.04.2021 - 14:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de kısmi kapanma uygulamasından önce günlük 50-60 binlerde olan vaka sayıları, son olarak 38 binlere kadar geriledi. Fakat Ankara'da durum pek de iç açıcı değil gibi görünüyor. Ankara Valisi Vasip Şahin, pandemi hastanesi statüsüne sahip olan hastanelerden bazılarının yönetimleriyle toplantı düzenledi. Önümüzdeki iki hafta boyunca ağır hasta sayılarında artış yaşanmasının beklendiğini ifade eden Şahin, bu yüzden söz konusu yönetimlerden destek talep etti. 

"Yüzde 10 artırın" talimatı!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, pandemi statüsüne sahip olan özel hastanelerden hem servislere hem de yoğun bakımlara kabul edilen vaka sayılarını yüzde 10 oranında artırmaları istendi. Açıklamada, devlet hastanelerinde son dönemde ciddi bir yoğunluk meydana geldiğine dikkat çekilerek, bu nedenle özel hastaneler tarafından koronavirüs olmayan hastaların da kabul edilmesi ve söz konusu hastaların tedavi edilmesine yönelik talimat verildi. 

Tek kişide iki mutasyon!

Ankara'da tespit edilen vakalardan birinde Brezilya mutasyonu ile İngiltere mutasyonu görüldü. Söz konusu vakanın tedavi sürecine geçildiği bildirildi. 

Ankara'da son durum

Sağlık Bakanlığı tarafından son olarak 10-16 Nisan 2021 dönemine ait harita paylaşıldı. Bu haritaya göre Ankara'da her 100 binde tespit edilen vaka sayısı 534,14 oldu. Ankara'da şu ana kadar toplam yapılan aşı sayısı 1 milyon 700 bini geçti. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 1 milyon 80 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı ise 630 bini aşmış durumda. 

Çağrı sayısında artış yaşandı!

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Çağrı Merkezi'nden Dr. Deniz Çakmak, şehirde vaka sayılarının artmasıyla beraber çağrıların da artış gösterdiğini söyledi. 2021 senesinin başından beri 250 bin tane çağrı aldıklarını ifade eden Dr. Çakmak, Mart ayında alınan çağrı sayısının toplam 50 bin olduğunu dile getirdi. Dr. Çakmak, Nisan ayında çağrıların daha da artış gösterdiğine dikkat çekti. Şubat ayının sonunda alınan günlük çağrı sayısı ile şu anki günlük çağrı sayısını karşılaştıran Dr. Çakmak, 30 katlık bir artış tespit edildiğini söyledi. Dr. Çakmak, şu anda her gün 6-7 bin düzeyinde çağrı alındığını ekledi.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@