2023 asgari ücret zammına artık çok az bir zaman dilimi kaldı. Haberimizde Ankara'da konuşulan asgari ücret zammıyla ilgili gelişmeyi veriyoruz.

Asgari ücret 2023 Ocak zammı her gün yeniden gündem oluyor. Son olarak Ankara kulislerinde konuşulan net rakam ortaya çıktı.  Enflasyon'un artması ile eş güdümlü asgari ücrete sene içinde ikinci bir zam gelmişti. Yapılan zamma karşın kısa sürede enflasyon karşısında eriyen zamlar sonrası 2023 asgari ücret miktarı gündemden düşmüyor. Bakan Nebati dün akşam asgari ücret bağlamında enflasyonun üstünde bir zam yapacağız demişti. Benim tahminim asgari ücrete yüzde 40 ile yüzde 45 arasında bir zam bekliyorum. Bu da aşağı yukarı 8 bin liraya denk geliyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den asgari ücret zammı açıklaması 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati asgari ücret ve memur zammına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"2022 yılından bu güne kadar, asgari ücretli enflasyona ezdirilmedi, memurlar da dahil buna. Asgari ücretlilere yıl başında bir belirleme yapılıyor. Bu yıl enflasyon tahminlerinde bir sapma olunca, asgari ücrette bir artış yoluna gidildi ve gelenek bozuldu. Yüzde 95 civarında bir iyileştirme yapıldı. Önümüzdeki yıl ve yıllarda Cumhurbaşkanımızın duruşu çok net. Asgari ücretliler, dar gelirliler, enflasyonun altında kalmayacak. Önümüzdeki dönemde de yine çalışmalar böyle yapılacaktır. Artış enflasyonun üzerinde olacak. Cumhurbaşkanımız her zaman çok net olarak ifade etmiştir, artış asla enflasyonun altında olmayacak." şeklinde konuştu. 

TC kimlik numarasını yazarak ödeme alacaklar: 15000 TL ödenecek! Son dakika kampanyası duyuruldu! TC kimlik numarasını yazarak ödeme alacaklar: 15000 TL ödenecek! Son dakika kampanyası duyuruldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret zammı açıklaması 

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Derdimiz şu an itibariyle inşallah Aralık ayında yapılacak değerlendirmelerle asgari ücreti en ideal rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. Yolsuzlukların, rüşvetin, yoksulluğun olmadığı, olmayacağı bir Türkiye'yi biz hallederiz. Şu an itibarıyla da onun hazırlığı içerisindeyiz." şeklinde konuşmuştu.