Sosyal medyada gündem olduğu üzere Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı ASKİ'yi çalışamaz hale getirmek amacıyla su ücretlerine yüzde 50 indirim teklifi verilmesinin ardından, samimiyet sınavı başladı.

Gündem CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya'nın, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı ASKİ'yi çalışamaz hale getirmek amacıyla olduğu söylenen su ücretlerine yüzde 50 indirim teklifi verilmesinin ardından elektrik, benzin, mazot ve doğalgaz fiyatlarının yüzde 50 indirilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde su ücretlerine AKP’li üyelerin önergesi ile verilen yüzde 50 indirim teklifi, alınan veto kararına rağmen yeniden kabul edilmişti ki muhalefet kanadından konu ile ilgili dikkat çeken ve "samimiyet sınavı" denilen adım geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi mahkemeye gidiyor: Su indirimi kararı değil ASKİ'nin iflas ettirilmesi kararı!

Birçok kesimin tepkisine yol açan indirim kararı sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankaralı vatandaşlara gönderilen SMS mesajında “Bu kararla ASKİ iflas bayrağını çekmiştir. Su hayati öneme sahiptir. ASKİ'nin geliri sadece elektrik giderini bile karşılamayacaktır. Türkiye'de ilk kez yapılan ve her ay düzenli olarak ödenen et desteğini ertelemek zorunda kaldık. Bu kanun dışı kararı mahkemenin iptal etmesi durumunda desteklerimiz devam edecektir” denmişti.

Yaşanılan bu ilginç sürecin ardından CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından, ASKİ'yi çalışamaz hale getirmek amacıyla AKP’li üyeler tarafından su ücretlerine yüzde 50 indirim teklifine karşı Elektrik, benzin, mazot ve doğalgaz fiyatlarının yüzde 50 indirilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın "samimiyet teklifi" olarak yorumlanan TBMM'ye verdiği kanun teklifi şu şekilde oldu;

Erdoğan: Cumartesi günü Diyarbakırlı ka... | Rudaw.net

“Vatandaşın Enflasyona Karşı Korunması İçin Elektrik, Benzin, Mazot ve Doğalgaz Fiyatlarının Yüzde 50 İndirilmesi Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.

GEREKÇE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 Eylül ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 83,45 ve aylık yüzde 3,08; Enflasyon Araştırma Grubuna (ENAG) göre de yıllık yüzde 186,27, aylık yüzde 5,30 olarak gerçekleşmiştir. TÜİK’in aynı dönem için üretici fiyat enflasyonu (ÜFE) ise yüzde 151,50 olmuştur.

Yüksek enflasyon toplumun her kesimini olumsuz etkilemiştir. Satın alma gücü düşmüş, üretim maliyetleri artmış; Türk parası başta Dolar olmak üzere tüm paralar karşısında değer kaybetmiştir. Gübre gibi ithal ürünler ve enerji fiyatlarının katlanarak artması çiftçinin üretim maliyetini yükseltmiş; enerji fiyatlarına yapılan zamlar sanayi üretimindeki düşüşün derinleşmesine neden olmuştur.

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde de Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi üyelerince hazırlanarak meclis gündemine getirilen “Ankara’da tüm su tarifelerinde %50 indirim” teklifi yine AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmiştir.

Bilindiği gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi maliyeti 24 TL olan suyun metreküpünü 13 TL’den satmakta iken, yüzde 50 indirim kararı ile suyun metreküp fiyatı 6,5 TL’ye indirilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve tüm belediyelerimizde suyun fiyatının düşürülmesi maliyetin düşmesine bağlıdır. Maliyeti düşürmek için de elektrik, benzin, mazot ve doğalgazın fiyatının düşürülmesi gerekir.

TBMM’nin de vatandaşı enflasyon karşısında ezdirmemek için önleyici tedbirler alma sorumluluğu vardır. Elektrik, benzin, mazot ve doğalgaz fiyatlarına yüzde 50 indirim yapılarak vatandaşın yüksek enflasyon karşında koruması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde maliyet fiyatının yarısı fiyatına satılan suyun fiyatını çoğunluk oylarıyla yüzde 50 indiren; başta Adalet ve Kalkınma partisi ve Milliyetçi Haraket Partisi olmak üzere, TBMM’de grubu bulunan tüm partilerin “Vatandaşın Enflasyona Karşı Korunması İçin Elektrik, Benzin, Mazot ve Doğalgaz Fiyatlarının Yüzde 50 İndirilmesi Hakkında Kanun Teklifi”mize desek vererek kanunlaştırması gerekir.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- Elektrik, benzin, mazot ve doğalgaz fiyatlarının yüzde 50 indirilerek vatandaşın enflasyona karşı korunması amaçlanmaktadır.

Madde 2- Yürürlük maddesidir.

Madde 2- Yürütme maddesidir.