Milyonlarca vatandaş 2023 Ocak ayı asgari ücret zammını merak ediyor. Bu anlamda asgari ücret zammıyla alakalı Ankara'dan haber geldi.

Herkesin bildiği gibi asgari ücret zammını belirlemek için, asgari ücret tespit komisyonu toplanır. Bu toplantılar Aralık ayında yapılıyor. 4 toplantı sonrası asgari ücrete yapılacak zam nihai kararı verilecek. 

SSK, Bağkur'lu emekliyi sevindirecek gelişme! SON DAKİKA maaşlara yeni düzenleme geliyor SSK, Bağkur'lu emekliyi sevindirecek gelişme! SON DAKİKA maaşlara yeni düzenleme geliyor

2023 Ocak ayı asgari ücrete yüzde 40 zam kesin

Hükümet ve AK Parti kanadından gelen açıklamalar ise milyonların yüreğine su serpti. Bu bağlamda asgari ücret zammı enflasyon altında olmayacak. Merkez Bankası'nın beklentisine göre; yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 67, pazar anketlerine göre yüzde 70'lik bir beklenti var. Şu ana kadar ki duruma baktığımızda yüzde 40'lık artış kesin olarak görülüyor. 

Haber sitelerinde yer alan haberleri ele aldığımızda her kafadan ayrı ses çıkıyor. İlan365.net olarak bizim yaptığımız tahmin asgari ücrete yüzde 50 civarında zam yapılacağı yönünde olur. Bu kapsamda yüzde 50'lik artışa göre ise 8 bin 250 TL'ye çıkması gerekir.

Asgari ücret

Asgari ücret veya minimum ücret, yasal bakımdan işçilere ödenebilecek en düşük seviyedir; işçilerin belirlenen sınırın altında emeğini satamayacaklarını belirtir. Çoğu ülke 20. yüzyılın sonuna doğru asgari ücret mevzuatını uygulamaya başlamıştır

Asgari ücreti kim alır?

'İşçi' olarak sınıflandırılan kişiler , Ulusal Asgari Ücreti alabilmek için en az okulu bitirme yaşında olmalıdır. Ulusal Yaşam Ücretini alabilmek için 18 yaşında veya daha büyük olmalıdırlar. Asgari ücretin altındaki ödemelere ilişkin sözleşmeler yasal olarak bağlayıcı değildir. İşçi hala Ulusal Asgari Ücret veya Ulusal Geçim Ücreti hakkına sahiptir.

yarı zamanlı
gündelik işçiler, örneğin bir günlüğüne işe alınan biri
yaptıkları ürün sayısına göre ödenen işçiler ve ev ödevleri
çıraklar
stajyerler, denetimli serbestlikteki işçiler
engelli işçiler
tarım işçileri
denizciler
açık deniz çalışanları

ilan365.net özel haber