Ankara'dan korkutan açıklama: Vakalar artmadı, patladı!

Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara'da da vaka sayıları arttı. Ankara'da 3-9 Nisan 2021 tarihlerinde her 100 bin kişide 411,58 vaka tespit edildi.

Sağlık 16.04.2021 - 14:01 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara'da da vaka sayıları arttı. Ankara'da 3-9 Nisan 2021 tarihlerinde her 100 bin kişide 411,58 vaka tespit edildi. Başkentte 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihlerinde her 100 bin kişide 272,79 vaka kayıtlara geçmişti. Ankara'da yaşanan vaka artışının ardından hastanelerdeki yoğunluğun da artış gösterdiği fark edildi. Hastanelere müracaat eden ve hastanelerde tedavi altına alınan kişi sayısının artmasıyla beraber ilave önlemlerin hayata geçirildiği görüldü. Söz konusu önlemlere rağmen yoğun bakım servislerindeki doluluk hız kesmedi. Ankara'da bulunan Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım servisi neredeyse tamamen doldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Erkan Dayanır, K4 Yoğun Bakım Ünitesi'nde bulunan bütün yatakların dolduğuna dikkat çekti.


"Vakalar patladı"


Dr. Dayanır, vakaların artmadığını, adeta patladığını söyledi. Vatandaşların önlemlere riayet etmeyi bırakmış ve rehavete kapılmış olabileceğini kaydeden Dr. Dayanır, Ankara'da vakaların patladığını bir kez daha yineledi. Dr. Dayanır, yoğun bakım servislerinin tam kapasitede faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek, bir tane bile boş yatağın kalmadığını söyledi. Bir ay önce yoğun bakım servislerinin daha rahat olduğunu kaydeden Dr. Dayanır, şimdi ise bütün yatakların dolu olduğunu dile getirdi. Dr. Dayanır, vatandaşlara mümkün olduğunca yardım etme çabasında olduklarını belirterek, koronavirüsün başlangıcından beri hastanenin hiçbir zaman tam anlamıyla rahatlamadığını ancak şimdiye kadar bu kadar zorluk çektiklerini de anımsamadığını söyledi.


"Bir ailenin tamamı koronavirüse yakalanabiliyor"


İyileşen hastaların da bulunduğunu aktaran Dr. Dayanır, bazen bir ailenin tamamının koronavirüsle enfekte olabildiğini dile getirdi. Dr. Dayanır, aile bireylerinden bazılarının yoğun bakım servisine yatırılabildiğini belirterek, hayat kurtarmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını aktardı. Hastanede boşalan bir yatağın anında dolduğunu ifade eden Dr. Dayanır, alınan önlemlere riayet edilmesi halinde yoğun bakım servislerinin de rahatlayabileceğini kaydetti. Dr. Dayanır, bunun önceden de yaşandığını ve üstesinden gelindiğini belirterek, vatandaşların önlemlere riayet edilmesi halinde koronavirüsün kontrol altında tutulabileceğini söyledi.


"Mutasyonlu koronavirüsle enfekte olanlar farklı yerde tutuluyor"


Normal koronavirüs hastaları ile mutasyonlu koronavirüsle enfekte olan hastaların farklı alanlarda tutulduğunu aktaran Dr. Dayanır, bunun izolasyon olarak nitelendirildiğini kaydetti. Dr. Dayanır, mutasyonlu koronavirüsün daha hızlı bir şekilde bulaştığına dikkat çekerek, bunu engelleyebilmek için vatandaşların maske takmaları ve aşı yaptırmaları gerektiğini belirtti. Mutasyonlu koronavirüsle enfekte olanların yüzde 80'den fazla olduğunu belirten Dr. Dayanır, söz konusu hastaların özellikle İngiltere mutasyonuna yakalandıklarını ekledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@