Bebek bekleyen anne adayları için bu olanak mutlaka değerlendirilmesi gerekli olanakların başında yer alacak.

Günümüz ekonomik şartlarında aileye yeni bir bireyin katılması çok büyük maddi sorun getirmektedir. Bu sorunları bir nebze azaltarak bu güzel olayın keyfini çıkartmak gerekmektedir. Bu güzel duyguyu yaşamanız için devletin sunduğu imkanları kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Devlet bebek sahibi olacak ailelere yeni bir olanak sunmaktadır. Anne adayları bundan sonra 7.500 TL ile 11.000 TL arası annelik destek yardımını başvurarak alacaklardır. Bundan tüm kadınlar faydalanabilecek. Verilen destek toplam çocuk sayısı ve kadının maaşı ile bağlantılı olarak değişebilmektedir. Bu yüzden 7.500 ile 11.000 TL aralığı belirlenmiştir. Bu miktar bebek beklediğiniz dönemlerde sizi rahatlatacak bir miktar olarak görülebilir. 

Anne Adaylarına Ek Olanaklar

Kadınları ekonomiye katmak, üretimi arttırmak isteyen devlet sadece doğum yardımı değil, başka olanaklar da sunmaktadır. Bu olanaklar arasında öncelikle sözü geçen doğum desteği olarak yukarıda geçen maddi imkân sayılmaktadır. Bunun yanı sıra doğum öncesi ve sonrası izinler gelmektedir.

Bu izinlere doğum sonrası süt izni de eklenebilir. Süt iznini bebeğin beslenmesini ve bakımını üstlenen babaya da alınması mümkün olacaktır. Bir başka olanak da bakıcı desteği olmaktadır. Çalışan anneler için bu maddi destek de değerlendirilecektir. İş görmezlik ödeneği, kreş yardımı, çok sayıda bir batında doğum desteği, yarım gün çalışma olanağı bu aşamada alınabilecek değişik destekler olmaktadır.

Bu destekler aileyi büyük oranda rahat ettirecektir. Olanakların kullanılması için canlı doğum olayının gerçekleşmesi şartı gerektiğini söylemeye gerek yoktur.

Aşırı terleme nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Aşırı terleme nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Başvurular e-devlet üzerinden kendi TC numaranız ve şifreniz ile yapılmaktadır. Girdikten sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aranmakta ve ön başvuru yapılmaktadır.

Yalnız çalışan anneler değil TC vatandaşı olan tüm kadınlar anne olmaları sırasında başvuru yapabileceklerdir. Başvuru onaylanıp sonrasında PTT kanalı ile ödemeniz yapılmaktadır. Bunun da e-devlet üzerinden gelip gelmediği arada kontrol edilmelidir. Ödeme çıktıysa en yakın PTT şubesine nüfusunuz ile gidip çekmeniz mümkündür.