Anneler hemen başvurun! PTT’den adınıza 1300 TL yardım tanımlandı, başvurular şubelerden yapılıyor. Anne olan kadınlar için hem çocuklarının bakımını devam ettirmeleri hem de çalışma hayatından kopmamaları için devletin sağladığı birçok destek bulunuyor. Özellikle doğum yapmış olan kadınlar için hem SGK'ya hem de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok farklı kalemde destek ödemesi veriyor. Bunlardan biri de doğum parası olarak bilinen yardım ödemesi. Doğum parası almak için çalışıyor ya da çalışmıyor olmanız gerekmiyor yani doğrudan Her anne olan kadın başvuru yaparak Doğum yardımı alabiliyor. Üstelik Doğum yardımı ödemesi PTT aracılığı ile kolay bir şekilde yapılıyor. Hemen en yakın PTT şubesine başvuru yaparak devletin sağladığı Doğum yardımı desteğinden anında faydalanmak mümkün.

Çalışan çalışmayan tüm anneler için devlet çocuk yardımı, Doğum yardımı ödemeleri yapmaya devam ediyor. Birçok anne ya da anne adayı bilmediği için bu destekten faydalanamıyor. Bazıları ise sadece çalışan kadınlara böyle bir destek verildiğini düşünüyor. Ancak doğum yardımı ödemesi tüm anneler için geçerli yani çalışıp çalışmama durumunuza kesinlikle bakılmıyor. Doğumdan sonra başvuru yaparak PTT şubelerinden hemen parayı tahsil etmek adınıza tanımlanan ödemeden faydalanmak mümkün. Ayrıca devletin verdiği Doğum yardımı ödemesi tamamen karşılıksız ve sadece annelere ödeniyor.

anneler-hemen-basvurun-pttden-adiniza-1300-tl-yardim-tanimlandi-basvurular-subelerden-yapiliyor-2

1300 TL PARA ÖDENİYOR

Doğum yardımı ödemeleri 2015 yılından sonra dünyaya gelen canlı doğumlar için geçerli. Sadece annelere yapılan bu ödemeler için çalışma şartı aranmıyor. Doğum yardımı başvurusu çocuğun Nüfus kaydı sırasında yapılıyor. Doğum yardımı ödemelerinden faydalanabilmek için kimlik çıkartma işlemleri sırasında başvuru işlemlerini tamamlamak gerekiyor. Toplamda 1300 TL olarak yapılan ödemeler çocuk başına değişiyor. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 ve daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme almak mümkün.

anneler-hemen-basvurun-pttden-adiniza-1300-tl-yardim-tanimlandi-basvurular-subelerden-yapiliyor-3

KİMLER DOĞUM YARDIMI ALABİLİR?

Doğum yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verdiği bir destek değil Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödeniyor. Bu nedenle doğum yapmış her kadın çalışıyor olsun ya da olmasın Doğum yardımı desteğinden faydalanabiliyor. Doğum yardımı parası sadece kadınlar için veriliyor. Erkekler bu ödemelerden faydalanabilmek için başvuru yapamıyor. Anneler de ondan sonra PTT şubelerine gitmeleri durumunda hemen isimlerine tanımlamanın paraları tahsil edebiliyor. Özellikle ihtiyaç sahibi olan kişiler için doğum yardımı ödemeleri önemli bir destek. Ayrıca doğum yardımı başvurusunu kimlik işlemleri sırasında yapmadıysanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile daha sonra da tamamlayabilirsiniz.

anneler-hemen-basvurun-pttden-adiniza-1300-tl-yardim-tanimlandi-basvurular-subelerden-yapiliyor-1

DOĞUM YARDIMI VE SÜT PARASI FARKLI

Doğum yardımı ve süt parası genelde birbirine karıştırılan yardım ödemeleri. Doğum yardımı çalışan çalışmayan tüm kadınlar için yapılırken süt parası ödemesi sadece sigortalı olarak çalışan annelere yapılıyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor. Bu iki ödeme kalemini birbirine karıştırmamak gerekiyor.